Տեղեկատվական դաշտում հակառակորդը թիրախավորել է ամենաթույլ օղակին. մասնագետ (տեսանյութ)
Այսօր ադրբեջանցի հաքերների թիրախում մեր հասարակության ավելի լայն զանգվածներն են՝ թե՛ կիբերհանցագործության տեսանկյունից, թե՛ հոգեբանական տեղեկատվական առումով,-«Ա1+»-ի հետ զրույցում նման տեսակետ է հայտնում «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի «CyHub Armenia» նախագծի ՏՏ փորձագետ Ալեքսեյ Չալաբյանը՝ հավելելով, որ ոլորտի մասնագետները բավականին պատրաստված են։
Չալաբյանը շեշտում է, որ հասարակության լայն շերտերի տեղեկացվածության խնդիրը մեր ամենաթույլ տեղն է․
«Համակարգի ընդհանուր անվտանգությունը պայմանավորված է ամենաթույլ օղակի անվտանգությամբ, այսինքն, եթե մենք ունենք շատ լավ պաշտպանված սերվերներ, շատ լավ մասնագետներ, բայց մեր օգտագործողները պաշտպանված չեն, գրագետ չեն, այդ դեպքում համակարգի անվտանգությունը կտրուկ իջնում է»։
Մասնագետի խոսքով՝ հակառակորդին, այնուամենայնիվ, չի հաջողվում խուճապային տրամադրություններ հարուցել մեր հանրության շրջանում, ինչը պայմանավորված է նրանց ոչ գրագետ մոտեցմամբ, նաև մեր պետական գերատեսչությունների նկատմամբ հանրության վստահությունով․
«Եթե ՊՆ-ն թափանցիկ չաշխատեր, ապա թշնամու գործողությունները շատ ավելի արդյունավետ կլինեին, այսինքն՝ կամաց-կամաց մարդիկ հասկանում են, որ ամեն գրվածի չէ, որ պետք է հավատալ, բայց իհարկե , շատ հեռու ենք գրագետ մոտեցումներից»։
Այսօրվա իրավիճակը, ըստ մասնագետի, համեմատելի է 2016 թվականի ապրիլյան իրադարձությունների ընթացքում տեղեկատվական դաշտում ստեղծված իրավիճակի հետ։
«Կա նաև հակառակորդից մեկ քայլ առաջ լինելու անհրաժեշտություն, այսինքն՝ մենք պետք է ոչ թե ռեակտիվ պատասխանենք, այլ փորձենք նախապես հասկանալ՝ իրենք ինչ կարող են անել»։

В информационном поле противник нацелился на самое слабое звено: специалист (видео)
Сегодня азербайджанские хакеры нацеливаются на более широкие слои нашего общества – и с точки зрения киберпреступности, и в психологическо-информационном плане, - сообщает свою точку зрения в беседе с «А1+» член учредительного совета НПО «Викимедия Айастан» Алексей Чалабян, добавив, что специалисты в этой отрасли достаточно подготовлены.
Чалабян подчеркивает, что информированность широких слоев общества – наше самое слабое место:
«Общая безопасность системы обусловлена безопасностью самого слабого звена, то есть если у нас есть очень хорошо защищенные серверы, очень хорошие специалисты, но наши пользователи не защищены, не грамотны, в этом случае безопасность системы резко падает».
По словам специалиста, противнику, тем не менее, не удается вызвать панику в нашем обществе, что обусловлено их неграмотным подходом, а также доверием общества к нашим государственным ведомствам:
«Если б МО не работало прозрачно, действия противника были бы гораздо эффективнее, то есть постепенно люди понимают, что не всему написанному нужно верить, но конечно, мы очень далеки от грамотных подходов».
Сегодняшняя ситуация, по мнению специалиста, сравнима с ситуацией, создавшейся в информационном поле во время апрельских событий 2016 года.
«Есть также необходимость быть на шаг впереди противника, то есть мы должны не отвечать реактивно, а попытаться заранее понять, что они могут сделать».