Ֆիրդուսի կառուցապատման նախագիծը փոփոխվում է. Վարագ Սիսեռյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին33-րդ թաղամասի շինարարական ծրագրի աշխատանքային խմբի ղեկավար Վարագ Սիսեռյանը ֆեյսբուքի իր էջում հայտնել է Ֆիրդուսի թաղամասի կառուցապատման փոփոխությունների մասին՝ ներկայացնելով թաղամասի եռաչափ պատկերը։
Ինչպես հիշում եք, հայտարարել էինք, որ կառուցապատողների հետ բանակցությունների արդյունքում մի շարք դրական փոփոխություններ էին մտցվել Ֆիրդուսի թաղամասի կառուցապատման նախագծում։
Նշել էինք, որ Հանրապետության և Տիգրան Մեծ փողոցներին հարակից հուշարձանները պահպանվելու են իրենց տեղերում և վերարժևորվելու են շենքերի բակային ճակատները: Իսկ այս հուշարձան-շենքերին հաջորդելու են 2-4 հարկանի շենքեր՝ փայտե պատշգամբներով, ինչի արդյունքում տվյալ տարածքում ստեղծվելու է նոր, համահունչ զբոսաշրջային միջավայր: Տարածքը եզրագծվելու է 250մ հետիոտնային ճանապարհով, որից այն կողմ արդեն կլինեն նորակառույց շենքերը:
Ձեր ուշադրությանն եմ ներկայացնում Ֆիրդուսի թաղամասի վերոնշյալ հատվածի եռաչափ մոդելի վերաբերյալ տեսանյութը։
Ուրախ եմ, որ մոտ ապագայում Երևանի կենտրոնում կունենանք նման գեղեցիկ ու հետաքրքրություն ներկայացնող միջավայր»։

Проект застройки Фирдуси меняется: Вараг Сисерян (видео)
Здания-памятники, прилегающие к улицам Республики и Тиграна Меца в ереванском квартале Фирдуси, останутся на своих местах, будут облицованы фасады зданий.
Об этом на своей странице в Facebook написал руководитель офиса вице-премьера Армении Тиграна Авиняна Серж Вараг Сисерян.
“Мы заявляли, что в результате переговоров с застройщиками был внесен ряд положительных изменений в проект строительства квартала Фирдуси. Здания-памятники, прилегающие к улицам Республики и Тиграна Меца в ереванском квартале Фирдуси, останутся на своих местах, будут облицованы фасады зданий. За этими памятниками-зданиями будут построены 2 - 4 этажные здания с деревянными балконами, в результате чего на данной территории будет создана новая,  туристическая среда. Территория будет обрамлена 250 м пешеходной дорожкой, по ту сторону которой будут новые здания”, - отметил Сисерян.
Вместе с записью он представил на суд общественности видеоматериал трехмерной модели вышеуказанного участка квартала Фирдуси и с радостью сообщил, что в ближайшем будущем в центре Еревана будет красивая и интересная территория.