Իշխանությունը հակված է շահագործել Ամուլսարի հանքը, սակայն այսօր լռում է՝ վախենալով ժողովրդի ցասումից. ակտիվիստ (տեսանյութ)
«Մեզ առանց զգուշացման, բռնություն գործադրելով վարչական ձերբակալման ենթարկեցին՝ որևէ բացատրություն չտալով՝ որն է մեր գործողություններում ոստիկանությանը չենթարվելը»։ Այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում նշեց ակտիվիստ Արման Ղարիբյանը. նա մեկն է այն ակտիվիստներից, որոնք երեկ ԱԺ-ի մոտից բերման ենթարկվեցին ոստիկանական բաժանմունք։
Հիշեցնեք՝ երեկ «Զբոսանք ու գործնագործ հանուն Ամուլսարի» միջոցառման մասնակիցները հավաքվել էին Ազգային ժողովի դարպասների մոտ և գնդակով խաղում էին։ Երբ նրանք խաղի ընթացքում սկսեցին վանկարկել «Ամուլսար, միայն սար», ոստիկանությունը միջամտեց և հավաքվածների մեծ մասին բերման ենթարկեց։
Ղարիբյանի խոսքով՝ ինչ-որ մի պահից ոստիկանությունը որոշեց, որ եթե խաղի ընթացքում ինչ որ մեկը գոռում է «Ամուլսար» կամ «Ամուլսարը սար է», դա հավաք է, և այդ անձին պետք է բերման ենթարկեն․
«Ոստիկանությունը ունի հրաման, որ ցանկացած մարդ, ով կասի Ամուլսար, իրեն տանեն, բայց կարևոր տարբերություն կա՝ եթե ասում են՝ Ամուլսարը պիտի հանք դառնա, մենք ուզում ենք աշխատել, իրենց կարելի է բողոքել»։
Ղարիբյանը պնդում է՝ Ազգային ժողովի դարպասները իրենց առաջ փակել էին դիտավորյալ և ներկայացրել ծիծաղելի մեկնաբանություն․
«Կեղծ պատճառաբանություն բերեցին, որ ուղղակի մեզ թուլ չտան լինել ԱԺ այգում, այն այգում, որը նվաճել ենք մեր մարմինները պայքարի մեջ դնելով»։
Ակտիվիստը համոզմունք ունի, որ իշխանությունը հակված է շահագործել Ամուլսարի հանքը, սակայն այսօր լռում է, որովհետև վախենում է ժողովրդի ցասումից․
«Իշխանությանն այսօր ձեռնտու է Սերժի արած գործարքի հիման վրա ներդրում ստանալ, քանի որ իրենք չկարողացան առանձնապես ներդրումներ բերել, մնացել են Սերժի հանցավոր գործարքների հույսին և փորձում են ճնշել բոլոր այն մարդկանց, ովքեր կդիմադրեն, կպայքարեն դրա դեմ»։
Արման Ղարիբյանն «Իմ քայլը» խմբակցության լռության մասին է խոսում, ասում է՝ նրանք ևս հրահանգ ունեն լռելու կամ առվազն իրենք իրենց ցենզուրայի են ենթարկում, և վախենում են խոսել Նիկոլ Փաշինյանի դեմ․
««Իմ լռությունը» խմբակցություն նրանց կարելի է կոչել և ամոթանք տալ՝ ասելով՝ դուք, որ մեզ հետ հավասար ոստիկանության կողմից բռնության էիք ենթարկվում տարիներ առաջ, այսօր փափուկ տեղերում նստած եք, իսկ ձեր պայքարակից ընկերները բռնության են ենթարկվում, և դուք մեկ բառ անգամ չեք համարձակվում ասել»։
Իշխանության վարկանիշը Ջերմուկում գնալով նվազում է,- վստահեցնում է Ղարիբյանը՝ հավելելով, որ փոխարենը չի պակասում ջերմուկցիների՝ պայքարելու վճռականությունը։
Ղարիբյանի պնդմամբ՝ իշխանությունում կան մարդիկ, ովքեր խիստ շահագրգռված են Ամուլսարի շահագործմամբ․
«Տիգրան Ավինյանը, Արմեն Սարգսյանը ակնհայտորեն շահագրգռված են, որ այս հանքը աշխատի»։
Ինչ վերաբերում է իրավիճակի հնարավոր ելքերին, ակտիվիստն արձանագրում է․
«Եթե կառավարությունը մնա հաստատակամ հանքը շահագործելու իր մտադրության մեջ, ապա առնվազն Ամուլսարի պոստերի շրջակայքում արյունահեղություն է լինելու: Ես եղել եմ պոստերում, այնտեղի մարդկանց հետ շփվել եմ, իրենք իսկապես հետքայլի տեղ չունեն»։

Власти склонны эксплуатировать Амулсарское месторождение, но сегодня молчат, боясь возмущения народа: активист (видео)
«Нас без предупреждения, применив насилие подвергли административному аресту, не объяснив, что в наших действиях является неподчинением полиции». Об этом в беседе с «А1+» отметил активист Арман Гарибян; он – один из тех активистов, которых вчера привели в полицейское отделение с территории близ НС.
Напомним, вчера участники мероприятия «Прогулка и “город за городом” во имя Амулсара» собрались у ворот Национального собрания и играли в мяч. Когда во время игры они начали скандировать «Амулсар – только гора», полиция вмешалась и задержала большую часть собравшихся.
По словам Гарибяна, с какого-то момента полиция решила, что если во время игры кто-то кричит «Амулсар» или «Амулсар – это гора» - это митинг, и этого человека нужно задержать:
«У полиции есть приказ, что нужно увести любого, кто скажет Амулсар, но есть важное различие: когда говорят Амулсар должен стать месторождением, мы хотим работать – им можно протестовать»
Гарибян утверждает: ворота Национального собрания закрыли перед ними преднамеренно и представили смешной комментарий:
«Они привели ложное обоснование, что просто нам не разрешат быть в парке НС – в том парке, который мы завоевали, ведя борьбу своими телами».
Активист уверен, что власти склонны эксплуатировать Амулсарское месторождение, но сегодня молчат, так как боятся возмущения народа:
«Властям сегодня выгодно получить инвестицию на основании сделки, совершенной Сержем, поскольку они особо не смогли привлечь инвестиции, им осталось надеяться на преступные сделки Сержа, и они пытаются оказать давление на всех тех, кто будет сопротивляться, бороться против этого».
Арман Гарибян говорит о молчании фракции «Мой шаг», говорит: у них также есть приказ молчать или как минимум они подвергают себя цензуре и боятся говорить против Никола Пашиняна:
«Их можно назвать фракцией “Мое молчание” и пристыдить, сказав: вы, которые наравне с нами подвергались насилию со стороны полиции несколько лет назад, сегодня сидите в мягких креслах, а ваши товарищи по борьбе подвергаются насилию, и вы ни слова не осмеливаетесь сказать».
Рейтинг властей в Джермуке постоянно снижается, - заверяет Гарибян, добавив, что не уменьшается решимость джермукцев бороться.
По утверждению Гарибяна, во власти есть люди, крайне заинтересованные в эксплуатации Амулсара:
«Тигран Авинян, Армен Саркисян явно заинтересованы в том, чтобы все это работало».
Касательно возможных исходов ситуации, активист констатирует:
«Если правительство останется непреклонным  в своем намерении эксплуатировать месторождение, как минимум вокруг постов Амулсара будет кровопролитье. Я был на постах, общался там с людьми,  им действительно некуда отступать».