Մի գիշերում թանգարանը ինչպե՞ս պիտի ջերմաչափ ձեռք բերեր (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԹանգարաններում և գրադարաններում այսօր իրականացնում են նախապատրաստական աշխատանքներ, իսկ արդեն վաղը՝ օգոստոսի 20-ից մշակութային կենտրոնները կբացեն դռները։
Եղիշե Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանի տնօրեն Կարո Վարդանյանը նշում է՝ ստացել են պարետատան ցուցումները ։
Սակայն մեկ օրում կազմակերպելը, ջերմաչափեր ձեռք բերելը խնդիր է առաջացրել։
«Մեկ գիշերում ինչպես պիտի մրցույթի մասնակցեինք։ Ո՞րն է ավելի մեծ խախտում ՝ վաղվանից այցելուին ընդունել առանց ջերմաչափի, թե՞ անցած տարվանից մեր տնտեսած արտաբյուջետային միջոցներով ձեռք բերել ջերմաչափեր»,-«Ա1+»-ին ասաց նա։
Թանգարանի տնօրինությունը անհրաժեշտ ամեն բան արդեն ձեռք է բերել իր միջոցներով։ Մյուս խնդիրն է՝ մեկ օրում դրանք հասցնել մարզային մասնաճյուղեր՝ Գորիս, Դսեղ, Աշտարակ։
Կարո Վարդանյանը ցավով նշում է, որ այս ամիսներին թանգարանները տեղացի զբոսաշրջիկների առաջ դռները փակ են մնացել, և նրանք ցանկապատերի մոտ կարոտով են նայել մշակութային հաստատություններին։
Այս ամիսներին գրականության և արվեստի թանգարանի գիտական և արխիվային բաժինները չէին դադարեցրել աշխատանքը։ Փոքր խմբերով և հակահամաճարակային կանոնների պահպանմամբ աշխատել են, չի գործել միայն ցուցասրահը այցելուների համար։

Как за одну ночь музей должен был приобрести термометр? (видео)
В музеях и библиотеках сегодня проводятся подготовительные работы, а уже завтра 20-го августа культурные центры откроют двери.
Директор музея литературы и искусства имени Егише Чаренца Каро Варданян отмечает: они получили указания комендатуры.
Однако организовать, приобрести термометры за один день оказалось проблематичным.
«Как мы должны были за одну ночь принять участие в конкурсе. Что является большим нарушением – с завтрашнего дня принимать посетителей без термометра или приобрести термометры на сэкономленные нами с прошлого года внебюджетные средства?», - сказал он «А1+».
Администрация музея уже приобрела все необходимое на собственные средства. Другая проблема – за один день передать их филиалам – в Горис, Дсех, Аштарак.
Каро Варданян с болью отмечает, что в эти месяцы двери музеев были закрыты для местных туристов, и они у забора с тоской смотрели на культурные учреждения.
В эти месяцы научный и архивный отделы Музея литературы и искусства не прекращали работы. Они работали небольшими группами и с соблюдением противоэпидемических правил, только выставочный зал был закрыт для посетителей.