Առանց արտակարգ դրության կարանտին կհայտարարեն. օրինագիծը՝ Աժ արտահերթ նիստում (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրտակարգ դրությունը Հայաստանում չի երկարաձգվի սեպտեմբերի 11-ից հետո, սակայն անհրաժեշտության դեպքում կարանտին կհայտարարվի եւ սահմանափակումներ կկիրառվեն։ ԱԺ-ն արտահերթ նիստում քննարկում օրենսդրական փաթեթ, որով սահմանվում են սահմանափակող միջոցառումները։
Արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Ռաֆիկ Գրիգորյանը ներկայացրեց նախագիծը, ըստ որի վարակիչ հիվանդությունների՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներբեռնման, ներթափանցման, դրանց ծագման և տարածման վտանգի, բռնկումների, համաճարակի առաջացման, ինչպես նաև դրանց հետևանքով արտակարգ իրավիճակ առաջանալու դեպքերում կարող է սահմանվել կարանտին։
Այն կարող է սահմանվել առողջապահության բնագավառում պետական կառավարման լիազոր մարմնի առաջարկությամբ, մարզպետի, Երևանի դեպքում քաղաքապետի ինչպես նաև կառավարության կողմից տարբեր տարածքներում։
Ըստ նախագծի՝անհրաժեշտության դեպքում կսահմանվեն մուտքի և ելքի հատուկ ռեժիմ, պետական սահմանով հաղորդակցության ժամանակավոր դադարեցում կամ սահմանափակում, անձանց ազատ տեղաշարժի իրավունքի կամ տրանսպորտային միջոցի տեղաշարժի սահմանափակումներ, ինքնամեկուսացում/մեկուսացում:
Այն դեպքերում, երբ կարանտին կսահմանվի կառավարության կողմից, հնարավոր կլինի նաև լրացուցիչ միջոցառումներ՝ հավաքներ կամ հանրային միջոցառումներ կազմակերպելու, անցկացնելու կամ դրանց մասնակցելու սահմանափակումներ, իրավաբանական անձանց գործունեության սանիտարահամաճարակային անվտանգության կանոնների սահմանում, ապրանքների փոխադրման սահմանափակումներ, կրթական հաստատությունների գործունեության սահմանափակումներ, սահմանափակումներ ՏԻՄ-երում կամ այլ հաստատություններում:
Այսպիսով, առաջարկվող օրենսդրական փաթեթը հիմնականում պահպանել է այժմ կիրառվող սահմանափակումների որոշ հատվածը:
Բայց այլևս չեն գործի էլեկտրոնային հսկողության համակարգի միջոցով մարդկանց տեղորոշման համակարգը, տնտեսական գործունեության արգելման դեպքերը:

Объявят карантин без чрезвычайного положения: законопроект – на внеочередном заседании НС (видео)
Поддержи А1+!После окончания чрезвычайного положения правительство намерено объявить карантин. Об этом на внеочередном заседании Национального собрания Армении 4 сентября сказал замминистра юстиции Рафик Григорян, представив законодательный пакет, дающий возможность больше не продлевать чрезвычайное положение.
“Пакет этих законов направлен на продолжение борьбы с эпидемией и после снятия правового режима чрезвычайного положения. В настоящее время в области здравоохранения зафиксировано некоторое ослабление ситуации, которое дает возможность правительству развернуть борьбу и после завершения режима чрезвычайного положения”, - сказал Григорян, отметив, что пакет совместно инициирован Министерствами здравоохранения и юстиции.
Согласно проекту, в случае ввоза, проникновения инфекционных заболеваний на территорию Республики Армения, опасности их возникновения и распространения, вспышек, эпидемий, а также возникновения чрезвычайной ситуации может быть установлен карантин. Карантин возможно устанавливать на разных территориях, по предложению уполномоченного органа государственного управления в области здравоохранения, губернатора или мэра Еревана и правительства. Карантин предусматривает установление особого режима въезда и выезда в зону карантина, временное прекращение или ограничение сообщения через государственную границу, ограничение права свободного передвижения лиц или передвижения транспортных средств, самоизоляция/изоляция.
В тех случаях, когда карантин будет введен правительством, возможны и более жесткие меры: ограничения на организацию, проведение собраний или общественных мероприятий или участие в них, установление правил санитарно-эпидемиологической безопасности деятельности юридических лиц, ограничения на транспортировку товаров, ограничения на деятельность образовательных учреждений, ограничения в органах местного самоуправления или других учреждениях. Чрезвычайное положение отличается от нового режима объемами ограничений прав, строгостью и интенсивностью применяемого инструментария. Отныне не будут действовать система определения местонахождения людей посредством системы электронного контроля и случаи запрета экономической деятельности.
Если изменения законодательного пакета будут приняты до 11 сентября, то чрезвычайное положение больше не будет продлено, а после его завершения начнут действовать мероприятия, предлагаемые данными проектами.