Չի բացառվում, որ Արմեն Փամբուխչյանը մանդատը վայր կդնի․ Լիլիթ Մակունց (տեսանյութ)
Պարոն Ջուլֆալակյանի՝ մանդատը վայր դնելու հետ կապված՝ ինքը խնդրել է ավել մեկնաբանություններ չանել, եթե ինքը կարիք գտնի լրացուցիչ մեկնաբանելու, ապա ես իր փոխարեն չեմ անի»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Իմ Քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը՝ հավելելով, որ խմբակցությունով հանդիպել են Ջուլֆալակյանին և քննարկել բոլոր հարցրերը։
«Խմբակցությունն անելու է այն, ինչին մենք հավատարիմ ենք՝ այնտեղ, որտեղ տեսնում ենք խնդիր, կառավարության գործընկերների հետ քննարկում ենք, հիմնավորումներով, համատեղ ջանքերով փորձում ենք գտնել լուծումներ։ Պարտադիր չի եղել, որ Ջուլֆալակյանը մանդատը վայր դնի։ Տվյալ պարագայում գործ ունենք աշխարհի չեմպիոնի հետ։ Հարգելով նրա որոշումը՝ չնայած ժամանակ կա, պետք է սպասենք, տեսնենք հետ կվերցնի իր դիմումը թե ոչ, մենք համաձայն չենք այդ քայլի հետ»,- ասաց Մակունցը։
Ինչ վերաբերում է ՍԴ դատավորի թեկնածու Երվանդ Խունդկարյանի վերաբերյալ տարածված տեղեկատվությանը, թե Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը բացասական եզրակացություն է ներկայացրել, Մակունցն ասաց՝ պատգամավորներն իրենք կորոշեն՝ խորհրդատավական կարծիքը ինչպես կազդի իրենց որոշման վրա։
«Ա1+»-ի հարցին, թե մտահոգիչ չէ՞ արդյոք, որ խորհրդարանի երկու ընդդիմադիր խմբակցություններն էլ չեն մասնակցելու քվեարկությանը, Մակունցն արձագանքեց․
«Մտահոգիչ է այն համատեքստում, որ երկու ընդդիմադիր խմբակցությունները որևէ մասնակցություն չեն ուզում ունենալ Սահմանադրական դատարանի նորացման գործընթացին»։
Դիտարկմանը, որ Հայաստանում կարանտինային ռեժիմ է սահմանվել, և արտակարգ դրությունը կարանտինով փոխարինելու որոշումը տարակուսանքի առիթ է տվել, և հանրությունը չի հասկանում ՝ ո՞րն է տարբերությունը, Լիլիթ Մակունցն արձագանքեց՝ տարակուսելու որևէ հիմք կամ առիթ չկա։
«Համավարակի դեմ պայքարը դեռ շարունակվում է, և այո՛, արտակարգ դրությունը ենթադրում է ավելի խիստ սահմանափակումներ, քան արտակարգ իրավիճակը, և դրանից ելնելով, նաև մեր ընդդիմադիր գործընկերների առաջարկները լսելով՝ մենք փոխել ենք ռեժիմները։ Իհարկե, սա չի նշանակում, որ կանոնները խստորեն չպետք է պահպանվեն։ Բայց որոշակի մեղմացումներ կան, օրինակ, կսկսեն աշխատել մշակութային հաստատությունները։ Եվ քիչ-քիչ կաշխատենք խստացումները հանել, որպեսզի դեպքերի նվազման միտումը պահենք»։
Հարցին, թե արդյոք ճի՞շտ են շրջանառվող լուրերը, թե իմքայլական պատգամավոր Արմեն Փամբուխչյանը մանդատը վայր կդնի և նոր պաշտոն կստանա գործադիրում, Լիլիթ Մակունցը պատասխանեց՝ նման քննարկում եղել է, բայց դեռ պետք չէ իրադարձություններից առաջ ընկնել․

Не исключено, что Армен Памбухчян сложит мандат: Лилит Макунц (видео)
Поддержи А1+!В связи со сложением мандата господином Джулфалакяном она попросила не делать дальнейших комментариев, если она сочтет нужным дополнительно прокомментирует, то я вместо него не буду», - об этом сегодня в беседе с журналистами сказала глава фракции «Мой шаг» Лилит Макунц, добавив, что их фракция встретилась с Джулфалакяном и они обсудили все вопросы.
«Фракция будет делать то, чему мы верны, там, где мы видим проблему, мы обсуждаем с нашими коллегами в правительстве, с обоснованиями, совместными усилиями пытаемся найти решения. Не было обязательным, чтобы Джулфалакян сложил мандат. В данном случае мы имеем дело с чемпионом мира. Уважая его решение, несмотря на то, что есть время, нужно подождать, посмотрим, отзовет ли он свое заявление или нет, мы не согласны с этим шагом», - сказала Макунц.
Касательно распространенной информации о кандидате в судьи КС Ерванде Хундкаряне, что Комиссия по предотвращению коррупции представила отрицательное заключение, Макунц сказала: депутаты сами решат, как консультационное мнение повлияет на их решение.
На вопрос «А1+», не вызывает ли беспокойство то, что обе оппозиционные партии парламента на примут участия в голосовании, Макунц ответила:
«Вызывает беспокойство в контексте того, что две оппозиционные фракции не хотят участвовать в процессе обновления Конституционного суда».
На наблюдение, что в Армении установлен карантинный режим, и решение о замене чрезвычайного положения на карантин вызвало недоумение, и общественность не понимает, в чем разница, Лилит Макунц ответила: нет никакого основания или повода для недоумения.
«Борьба с пандемией еще продолжается, и да, чрезвычайное положение предполагает более жесткие ограничения, чем чрезвычайная ситуация, и исходя из этого, а также выслушав предложения наших оппозиционных коллег, мы изменили режимы. Конечно, это не значит, что правила не должны строго соблюдаться. Но есть некоторые послабления, к примеру, начнут действовать культурные учреждения. И постепенно мы постараемся снять ужесточения, чтобы сохранять тенденцию к снижению случаев».
На вопрос, верны ли слухи о том, что депутат от «Моего шага» Армен Памбухчян сложит мандат и получит новую должность в исполнительном органе, Лилит Макунц ответила: было подобное обсуждение, но пока не нужно забегать вперед: