Բացօթյա համերգ՝ Կոմիտասի ծննդյան օրը
Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնը Կոմիտասի ծննդյան օրը բացօթյա համերգ կկազմակերպի։ Սեպտեմբերի 26-ին, ժամը 19։30 Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տան այգում կկայանա «Կոմիտասին 151» խորագրով համերգ՝ նվիրված հայ երգահան, երաժշտական էթնոլոգ, երաժշտագետ, վարդապետ և ուսուցիչ, բանահավաք, խմբավար, մանկավարժ, հայկական ազգային կոմպոզիտորական դպրոցի հիմնադիր Կոմիտասին։
Համերգին հանդես կգան «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը (խմբավար՝ Սոնա Հովհաննիսյան) և Կոմիտասի անվան ազգային քառյակը։
Համերգային ծրագրում կոմիտասյան մաքրամաքուր ստեղծագործություններ են։
Կոմիտաս վարդապետի ծննդյան 150-ամյա հոբելյանը ընդգրկված էր ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2018-2019 թվականների օրացույցում: Հոբելյանի շրջանակում ԿԵԱԿ-ի երաժշտախմբերը նախորդ տարի հանդես են եկել տարաբնույթ ելույթներով ոչ միայն Հայաստանի տարածքում, այլև արտերկրի հեղինակավոր բեմերում՝ մասնավորապես ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում:

Концерт под открытым небом в день рождения Комитаса
Поддержи А1+!В день рождения Комитаса Национальный центр камерной музыки организует концерт под открытым небом. 26 сентября в 19:30 в парке Дома камерной музыки им. Комитаса состоится концерт «Комитасу 151», посвященный армянскому композитору, музыковеду, вардапету, собирателю фольклора, дирижеру, педагогу, основателю Армянской национальной композиторской школы.
На концерте выступят Государственный камерный хор “Овер” (дирижер Сона Оганесян) и Национальный квартет им. Комитаса.
В программе концерта прозвучат произведения Комитаса.
150-летие со дня рождения Комитаса было внесено в календарь юбилеев знаменитых людей и важных событий ЮНЕСКО на 2018 - 2019 годы. В рамках юбилейного года Комитаса, в прошлом году музыканты НЦКМ выступали с различными концертами не только в Армении, но и на престижных зарубежных сценах, в частности, в штаб-квартире ЮНЕСКО.