Միջազգային ճնշումն Ադրբեջանի վրա ավելանում է. պատգամավոր (տեսանյութ)
Դատելով միջազգային արձագանքներից նաև այսօր՝ միջազգային ճնշումը Ադրբեջանի վրա ավելանում է,- ասում է ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Տաթև Հայրապետյանը՝ հավելելով, որ չնայած սրան՝ Բաքուն հայտարարում է, որ շարունակելու է ռազմական գործողությունները.
«Պետք է հասկանալ, որ այն, ինչ ներկայացնում է ադրբեջանական քարոզչամեքենան արդեն 11 օր շարունակ, որը չի համապատասխանում իրականությանը, ստեղծել է անելանելի իրավիճակ Ալիևի համար»:
Հայրապետյանն ասում է՝ Ադրբեջանի խորհրդարանը քննարկում էր երեկ Մատաղիսի վերանվանման հարցը, մինչդեռ մենք տեսնում ենք՝ ինչ է տեղի ունենում ադրբեջանական ուժերի հետ Մատաղիսում.
«Եթե այսօր իրենք լսեն կոչերը, համաձայնեն հրադադարին և հետ վերցնեն իրենց դիակները, դա կարող է հսկայական խուճապ առաջացնել Ադրբեջանում և ճակատագրական լինել Ալիևի իշխանության համար»:
Պատգամավորն ասում է՝ պետք է հասկանալ, որ գործ ունենք բռնապետական երկրի հետ, որտեղ ցանկացած բողոքի արտահայտություն դաժան պատժի է արժանում, ուստի, ըստ Հայրապետյանի, որպեսզի Ադրբեջանում բողոքի մեծ ալիք բարձրանա, ժողովուրդը պետք է պատկերացնի ձախողումների այն ալիքը, որոնք կրում են նրանք այս օրերին:
«Ալիևը միտումնավոր չի գնում անգամ հումանիտար հրադադարի՝ շատ լավ հասկանալով՝ ինչ է սպասվում իրեն դրանից հետո»:
Հայրապետյանն ասում է՝ մեզ համար միջազգային արձագանքը շատ կարևոր է, բայց իրավիճակը որոշում և լուծում է հայկական բանակը: Պատգամավորը Ռուսաստանից բացահայտ մեսիջ է նկատել առ այն, որ Ադրբեջանը պետք է օր առաջ դադարեցնի ռազմական գործողությունները, և որ «Ադրբեջանի կապրիզները ոչ մեկի համար ընդունելի և ընկալելի չեն»:

Международное давление на Азербайджан усиливается: депутат (видео)
Судя по реакции международного сообщества, давление на Азербайджан усиливается,- говорит депутат НС от партии «Мой шаг» Татев Айрапетян, добавляя, что, несмотря на это, Баку заявляет,  что намерен продолжать боевые действия.
«Необходимо понимать, что то, что представляет азербайджанская пропагандистская машина  на протяжении последних 11 дней, что не соответствует действительности, создало безвыходную ситуацию для самого Алиева».
Айрапетян напоминает, что накануне парламент Азербайджана обсуждал вопрос переименования Матагиса, между тем, мы видели, что происходит с азербайджанскими силами в Матагисе.
«Если сегодня они прислушаются к призывам, согласятся на перемирие и заберут свои трупы, то это может вызвать огромную панику в Азербайджане и стать судьбоносным для власти Алиева».
Депутат говорит: нужно понимать, что мы имеем дело с диктаторским государством, в котором любое выражение протеста жестоко карается. Поэтому, как считает депутат, чтобы в Азербайджане поднялась большая волна протестов, люди должны представить себе размеры тех неудач, которые они сегодня терпят.
«Алиев сознательно не идет на прекращение огня по гуманитарным соображениям,  прекрасно понимая, что его ждет после этого».
Международная реакция для нас очень важна, но ситуацию определяет и решает армянская армия, говорит Айрапетян.
Депутат заметила, как российская сторона направила Азербайджану явный мессидж, намекая на то, что Баку следует немедленно прекратить боевые действия и что «капризы Азербайджана ни для кого не приемлемы».