Վարչապետն ընդունել է ԵՏՀ Կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչին (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) Կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչին:
Վարչապետը նախ անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմական գործողություններին, որոնք իրականացվում են Թուրքիայի հրահրմամբ և աջակցությամբ: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ փաստացի այսօր Լեռնային Ղարաբաղը մղում է հակաահաբեկչական պայքար,  քանի որ ադրբեջանական կողմից պատերազմական գործողություններին Թուրքիայի միջամտությամբ ներգրավված են նաև ահաբեկչական խմբավորումների անդամներ: Կառավարության ղեկավարը, նշելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների նախագահների հրադադար հաստատելու կոչի մասին հայտարարությունը, ընդգծել է, որ մեր երկիրը ողջունել է այն:
«Կարևոր է, որ չնայած ստեղծված իրավիճակին՝ հոկտեմբերի 9-ին Երևանում կանայալու է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստը: Վստահ եմ, որ հաջողությամբ կշարունակենք կառուցողական երկխոսությունը ԵԱՏՄ-ի նպատակների իրականացման և զարգացման ուղղությամբ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
ԵՏՀ Կոլեգիայի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել հայկական կողմին ստեղծված իրավիճակում ևս Երևանում միջկառավարական խորհրդի նիստը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ԵԱՏՄ շրջանակում ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացման հիմնական ուղղությունները և առաջնահերթությունները, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվել Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի առաջիկա նիստի օրակարգային հարցերի:

Премьер-министр принял председателя Коллегии ЕЭК Михаила Мясниковича (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян принял председателя Коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Михаила Мясниковича.
Премьер-министр в первую очередь коснулся боевых действий, развязанных Азербайджаном в Нагорном Карабахе, которые ведутся при подстрекательстве и поддержке Турции. Никол Пашинян подчеркнул, что сегодня Нагорный Карабах ведет антитеррористическую борьбу, поскольку в боевых действиях на азербайджанской стороне при содействии Турции участвуют и члены террористических группировок. Премьер-министр, коснувшись призыва сопредседателей Минской группы ОБСЕ к установлению режима прекращения огня, подчеркнул, что наша страна приветствует его. Очень важно, что, несмотря на сложившуюся ситуацию, следующее заседание Евразийского межправительственного совета состоится 9 октября в Ереване. “Уверен, что мы продолжим конструктивный диалог в направлении реализации и развития целей ЕАЭС”, - сказал Никол Пашинян.
Председатель Коллегии ЕЭК поблагодарил армянскую сторону за организацию заседания Межправительственного совета в Ереване на высоком уровне даже в такой сложившейся ситуации.
В ходе встречи были обсуждены основные направления развития интеграционных процессов в рамках ЕАЭС, приоритеты, а также вопросы повестки дня предстоящего заседания Евразийского межправительственного совета.