Արմեն Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Էստոնիայի նորանշանակ դեսպանը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Էստոնիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Րինա Կալյուրանդը (նստավայրը՝ ք. Թբիլիսի):
Նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է դեսպանին մեր երկրում դիվանագիտական ծառայության անցնելու առթիվ, մաղթել հաջողություններ և համոզմունք հայտնել, որ նա իր փորձառությունը կծառայեցնի բարեկամական հարաբերությունների առավել զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Նախագահը նշել է, որ Հայաստանն ու Էստոնիան, լինելով փոքր երկրներ, նաև շատ ընդհանրություններ ունեն: Նա ընդգծել է, որ փոխգործակցության մեծ ներուժ կա հատկապես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության, գիտատեխնիկական, կրթական և մի շարք այլ ոլորտներում:
Դեսպան Կալյուրանդը նախագահ Սարգսյանին է փոխանցել Էստոնիայի նախագահ Կերստի Կալյուլայդի ջերմ ողջույնները և աջակցությունը Հայաստանի համար այս դժվարին շրջանում: Նորանշանակ դեսպանը նշել է, որ երկու երկրների միջև համագործակցությունը զարգացման լայն հնարավորություններ է տեսնում, և պատրաստակամ է իր ավանդն ունենալ այդ գործում: Նա ասել է որ Էստոնիան մեծ հաջողությունների է հասել մասնավորապես Էլեկտրոնային կառավարման ոլորտում, ինչպես նաև նաև սփյուռքի հետ աշխատանքներում, որոնք կարող են հետաքրքիր լինել Հայաստանի համար:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև պատերազմի հետևանքով մեր երկրում ստեղծված իրավիճակին, ինչպես նաև մտքեր փոխանակել Հայաստան –Եվրամիություն համագործակցության հեռանկարների շուրջ:

Новоназначенный посол Эстонии вручила Армену Саркисяну верительные грамоты (видео)
Новоназначенный чрезвычайный и полномочный посол Эстонии в Армении Рина Кальюранд (резиденция в Тбилиси) президенту Армении Армену Саркисяну вручила верительные грамоты.
Президент Саркисян поздравил посла с началом дипломатической миссии в нашей стране, пожелал ей успехов и выразил уверенность, что она использует весь свой опыт для дальнейшего развития и укрепления дружеских отношений. Президент отметил, что Армения и Эстония, будучи небольшими странами, имеют много общего. Он подчеркнул, что есть большой потенциал для сотрудничества, особенно в сферах информационных технологий, искусственного интеллекта, науки и технологий, образования и ряда других сфер.
Посол Кальюранд передала президенту теплые приветствия и поддержку Армении в этот непростой для нее период от президента Эстонии Керсти Кальюлайд. Рина Кальюранд отметила, что видит широкие возможности для развития сотрудничества между нашими странами и готова внести в это свой вклад. Она отметила, что Эстония достигла больших успехов, особенно в области электронного правительства, также и в работе с диаспорой, что может быть интересно для Армении.
Собеседники коснулись ситуации в нашей стране, создавшейся после войны, также обменялись мнениями о перспективах сотрудничества в рамках Армения-ЕС.