Պատերազմի ընթացքում Արցախում գործել է մի կառույց, որն օժանդակել է մեր պարտությանը. Ժիրայր Սեֆիլյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱզգային ժողովրդավարական բևեռի նախաձեռնող խմբի անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանը պատմում է, որ Նիկոլ Փաշինյանի և Կրեմլի միջև կոնֆլիկտն առաջացավ այն ժամանակ, երբ 2018թ․ գարնանը հեղափոխության արդյունքում իշխանությունը չփոխանցվեց նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանին։ Նրա խոսքերով՝ հետո արդեն Ն․Փաշինյանը, ստանձնելով վարչապետի պաշտոնը, կատարեց Կրեմլի բոլոր հրահանգները, «բացի, իհարկե, իր պոստը թողնելուց»։
Անդրադառնալով արցախյան պատերազմին՝ ասում է, մի քանի տասնյակ հազար մարդ պահելով Արցախում՝ կարող էինք հյուծել հակառակորդին։ Եվ մարտավարությունը, հրամանատարական կազմը փոխելով՝ հնարավոր էր ավելի լավ ելքով ավարտել պատերազմը։ «Թուղթը ստորագրելուց Շուշին հանձնված չէր։ Ավելին, Լիսագորից գործողություններ էին կատարվում Շուշին ազատագրելու համար, և նոյեմբերի 8-9-ին որոշ հաջողություններ կային։ Եթե 2-3 օր էլ այդ խայտառակ փաստաթուղթը չծնվեր, և դիմանայինք, Հայաստանի կողմից Շուշին ազատագրվելու էր»,- ասում է նա։
Վերջինս նաև հավելում է, որ պատերազմի ընթացքում Արցախում գործել է աներևույթ մի կառույց, որն օժանդակել է մեր պարտությանը։ Ժ․Սեֆիլյանը, սակայն, չմանրամասնեց, թե ինչի մասին է խոսքը։
Նա ասում է, որ շատ վտանգավոր ամպեր են կուտակվել մեր հարևան Իրանի վրա․ «Առաջիկա օրերը շատ վտանգավոր են, այդ պատճառով էլ ևս մեկ անգամ կհորդորեի բոլորին լինել լայնախոհ և լուծումը գտնել երկխոսությամբ։ Մոտ օրերին շատ ցնցումային վիճակ կարող է լինել տարածաշրջանում, որի ալիքները կհասնեն Հայաստան»։

Во время войны в Арцахе действовала структура, которая помогла нашему поражению: Жирайр Сефилян (видео)
Член инициативной группы Национального демократического полюса Жирайр Сефилян рассказывает, что конфликт между Николом Пашиняном и Кремлём возник тогда, когда весной 2018г. в результат революции власть не была передана бывшему премьер-министру Карену Карапетяну. По его словам, только потом Н. Пашинян, вступив в должность премьера, выполнил все указания Кремля, «кроме, конечно, отставки со своего поста».
Обратившись к арцахской войне, говорит:  держа в Арцахе несколько десятков тысяч человек, мы могли истощить противника. И меняя стратегию, командирский  состав, было возможно закончить войну с лучшим результатом. «При подписании документа, Шуши не была сдана. Более того, с Лисагора проводились операции для освобождения Шуши, и 8-9-го ноябгря были некоторые успехи. Если б ещё 2-3 этот позорный документ не родился бы и мы противостояли, Армения освободила бы Шуши»,-  говорит он.
Последний также добавляет, что во время войны в Арцахе явно действовала структура, которая помогла нашему поражению. Ж. Сефилян, однако, не детализировал, о чём идет речь.
Ж. Сефилян утверждает, что реальный кандидат 17 партий - не Вазген Манукян, а бывший премьер Карен Карапетян. В. Манукян просто открывает ему дорогу. А Н. Пашиняну предлагает подать в отставку, уступить пост премьера кому-нибудь из своей команды, который без потрясений организует внеочередные выборы.
Он говорит, что очень опасные тучи сгустились над нашим соседом Ираном: «Ближайшие дни очень опасны, поэтому я в очередной раз призвал бы всех быть широко мыслящими и найти решение посредством диалога. В ближашие дни могут быть большие потрясения в регионе, волны которых достигнут Армении».