Փորձում էին թույլ չտալ մեր ելքը Սիսիան քաղաքից, ակնհայտ պրովոկացիա էր․Իվետա Տոնոյան (տեսանյութ)
Մի քանի հոգի փակել էին ճանապարհը և փորձում էին թույլ չտալ մեր ելքը Սիսիան քաղաքից, ակնհայտ պրովոկացիա էր։ Այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում հայտնեց ԲՀԿ պատգամավոր Իվետա Տոնոյանը՝ անդրադառնալով Սյունիքում արձանագրված միջադեպին։
Տոնոյանն ասաց՝ արդեն հետ են վերադառնում, քանի որ լուսադեմին էին Սյունիք հասել խմբակցության մի քանի պատգամավորներով․
«Աջակցություն էինք բերել Սյունիքի տեղահանված 12 ընտանիքներին պարոն Ծառուկայնի հանձնարարությամբ, որովհետև օրեր առաջ այստեղ էինք և իմացանք, որ սոցիալական լրջագույն խնդիրներ ունեին կոնկերտ Շուռնուխի 12 ընտանիքները, ովքեր ապրում են տնակներում և ծանր պայմաններում»։
Տեղի ունեցած միջադեպը Տոնոյանն ակնհայտ սադրանք որակեց՝ իշխանությունների կողմից կազմակերպված․
«Սա պատասխան էր մեր այն քննադատությանը, երբ մենք նշում ենք, որ Սյունիքի մարզի անվտանգությունը վտանգված է, որովհետև երկու օր առաջ մենք եղել ենք բազմաթիվ համայնքներում՝ Գորիս, Կապան, Մեղրի, որտեղ մի քանի տասնակ գյուղական համայնքներ դարձել են սահմանամերձ, էլ չեմ խոսում Շուռնուխ և Որոտան համայնքների մասին, որտեղ մարդիկ ամեն օր ապրում են ադրբեջանական նշանառության տակ»։
Տոնոյանը պնդեց՝ երկրի առաջ ծառացած լրջագույն խնդիրները լուծելու փոխարեն իշխանությունները իրենց դեմ սադրանքներ կազմակերպելով են զբաղված։

Видео Регионы Общество
Несколько человек перекрыли дорогу и пытались не позволить нам выехать из Сисиана, это была очевидная провокация. Об этом в беседе с «А1+» сообщила депутат от ППА Ивета Тоноян, обратившись к зафиксированному в Сюнике инциденту.
Тоноян сказала: они уже возвращаются, поскольку несколько депутатов фракции добрались до Сюника на рассвете:
«Мы оказали поддержку 12 перемещённым семьям Сюника по поручению господина Царукяна, потому что несколько дней назад мы были здесь и узнали, что конкретно 12 семей Шурнуха имеют серьёзнейшие социальные проблемы, они живут в домиках и в тяжёлых условиях».
Имевший место инцидент Тоноян квалифицировала как явную провокацию, организованную властями:
«Это было ответом на нашу критику, когда мы отмечали, что безопасность Сюникской области под угрозой, потому что два дня назад мы побывали во многих общинах – Горис, Капан, Мегри – где несколько десятков сельских общин стали приграничными, не говорю уже об общинах Шурнух и Воротан, где люди каждый день живут под азербайджанским прицелом».
Тоноян утверждала: вместо того, чтобы решать стоящие перед страной серьёзнейшие проблемы, власти заняты организацией провокаций против них.