Փորձում ենք մեկ տարվա բացթողումները լրացնել․ Կոնստանտին Օրբելյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱլեքսանդր Սպենդիարյանի անվան Օպերայի ազգային ակադեմիական թատրոնը պատրաստվում է Լեոնկավալոյի «Պայացներ» օպերային ներկայացման պրեմիերային, որը հանդիսատեսի համար կլինի այս ամսվա գլխավոր իրադարձությունը:
«Համավարակով պայմանավորված մեկ տարվա դադարից հետո հանդիսատեսի հետաքրքրությունը իրապես շատ է մեծացել թատրոնի ներկայացումների նկատմամբ: Եվ սա, անխոս հասկանալի է: Հանդիսատեսը կարոտել է մշակութային օֆլայն միջոցառումները, կենդանի շփումները,- «Ա1+»-ի զրույցում ասաց թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար և տնօրեն Կոնստանտին Օրբելյանը:- Բնականաբար, փորձում ենք մեկ տարվա բացթողումները լրացնել այս ընթացքում, վերականգնել խաղացանկային ներկայացումները: Իսկապես, անչափ բարդ տարի էր 2020-ը, սակայն յուրաքանչյուրս մեր ոլորտում այսօր պարտավոր ենք առավելագույնը անել որպեսզի ոտքի կանգնենք»:
Մայիս ամսին կգերակշռեն բալետային ներկայացումները՝ Կարեն Խաչատուրյանի «Չիպոլինոն», Արամ Խաչատրյանի «Գայանեն», «Դիմակահանդեսը», կներկայացվի նաև Արմեն Տիգրանյանի «Անուշ» օպերան:
Շարունակվում են համերգային երեկոները ճեմասրահում, որոնք արդեն պարբերական բնույթ ունեն: Նման ձևաչափով համերգային երեկո անցավ օպերային թատրոնի նվիրյալ դիրիժոր Յուրի Դավթյանի հիշատակին:
«Մեկ տարի է մաեստրոն մեզ հետ չէ, սակայն նրա հիշատակը վառ է: Իմ նախաձեռնությամբ թատրոնի երախտավորների ցուցասրահը համալրվեց Ալեքսանդր Բաղրամյանի հեղինակած Յուրի Դավթյանի դիմանկարով: Ուրախ եմ, որ ցուցասրահի մտահղացումը ծառայում է իր բուն նպատակին և մեր մեծերը հիշվում են, ճանաչելի են դառնում նոր սերնդի մոտ նաև այս տարբերակով: Հոբելյաններով հարուստ տարի է և մենք էլ մեր հերթին կնշանավորենք մեր ժողովրդի նվիրյալ զավակների հոբելյանները:»,- նշեց պարոն Օրբելյանը:
Թատրոնում արդեն նշել են Գեղամ Գրիգորյանի և Վիլեն Գալստյանի հոբելյանները, սակայն առաջիկայում նոր միջոցառումներով ևս կնշանավորվեն: Կնշեն նաև մեր մշակույթի երախտավոր Սերգեյ Առաքելյանի 90-ամյա հոբելյանը և կյանքից հեռացած մեծանուն արտիստ, բալետմայստեր Մաքսիմ Մարտիրոսյանի հոբելյանը:
Պարոն Օրբելյանի խոսքով, ծրագրերն իսկապես շատ են և հուսով են, որ ամեն ինչ բարեհաջող կընթանա և կկարողանան անխափան ընթացքով աշխատել:

Главные события, ожидаемые в Оперном театре
Национальный академический оперный театр имени Александра Спендиарова ожидается премьера оперного представления «Паяцы» Леонкавалло, которое станет главным событием месяца для зрителей.
«После годичного перерыва, обусловленного пандемией, интерес зрителей к театральным спектаклям действительно сильно возрос. И это, конечно, понятно. Зрители соскучились по культурным мероприятиям оффлайн, живому общению», - сказал в беседе с «А1+» художественный руководитель и директор театра Константин Орбелян.
«Разумеется, мы пытаемся в этот период восполнить то, что было упущено за год, восстановить репертуарные представления. Действительно, 2020-й был очень сложным годом, однако каждый в нашей сфере сегодня обязан сделать максимально возможное, чтобы встать на ноги».
В мае будут преобладать балетные спектакли – «Чиполлино» Карена Хачатуряна, «Гаянэ», «Маскарад» Арама Хачатуряна, представим оперу Армена Тиграняна «Ануш».
Подряжаются концертные вечера в вестибюле, которые уже носят регулярный характер. В подобном формате прошёл концертный  вечер памяти преданного дирижёра театра Юрия Давтяна.
«Год как маэстро нет с нами, однако память о нём жива. По моей инициативе выставочный зал заслуженных деятелей театра пополнился портретом Юрия Давтяна авторства Александра Баграмяна. Я рад, что задумка выставочного зала служит своей цели, и наших великих помнят, они становятся известны новому поколению и таким способом. Этот год богат на юбилеи, и мы в свою очередь будем поздравлять с юбилеями преданных сынов нашего народа», - отметил господин Орбелян.
В театре уже отметили юбилеи Гегама Григоряна и Вилена Галстяна, однако в ближайшее время их поздравят и посредством новых мероприятий. Отметят и 90-летний юбилей выдающегося деятеля нашей культуры Сергея Аракеляна и юбилей ушедшего из жизни именитого артиста, балетмейстера Максима Мартиросяна.
По словам господина Орбеляна, программ действительно много и они надеются, что всё пройдёт успешно и они смогут беспрепятственно работать.