Արմեն Սարգսյան ուղերձ
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ հոկտեմբերի 5-ին պետական այցով կմեկնի Իտալիա: Տեղեկությունը հայտնում է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Ըստ հաղորդագրության` նրանց հրավիրել է Իտալիայի Հանրապետության նախագահ Սերջո Մատարելլան։
Իտալիայի Հանրապետության նախագահի նստավայրում` Քուիրինալե պալատում նախատեսված է նախագահներ Սարգսյանի և Մատարելլայի առանձնազրույցը, որին կհաջորդի պատվիրակությունների հանդիպումն ընդլայնված կազմով:
Հայաստանի և Իտալիայի նախագահները հանդես կգան մամուլի համար հայտարարությամբ:
Այցի շրջանակում ծրագրված է նաև նախագահ Սարգսյանի հանդիպումն Իտալիայի նախարարների խորհրդի նախագահ Մարիո Դրագիի հետ:
Հայաստանի նախագահը կհանդիպի նաև Իտալիայի Սենատի նախագահ Մարիա Էլիզաբետա Կազելատիի, Պատգամավորների պալատի նախագահ Ռոբերտո Ֆիկոյի, Հռոմի քաղաքապետի հետ:
Այցի ընթացքում նախագահ Սարգսյանը կհյուրընկալվի նաև Հռոմի Լևոնյան վարժարանում, որտեղ հանդիպում կունենա հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Կրթական և մշակութային ոլորտներում փոխգործակցության խորացման հարցերը նույնպես նախագահ Սարգսյանի պետական այցի օրակարգում են:
Հռոմի Լա Սապիենցա համալսարանում նախագահ Սարգսյանը ներկա կգտնվի հայագիտություն ամբիոնի վերաբացման արարողությունը, ինչպես նաև դասախոսությամբ հանդես կգա Բոլոնիայի համալսարանում:
Սարգսյանի՝ Իտալիա պետական այցի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության և Իտալիայի Հանրապետության նախագահների հովանու ներքո, Իտալիայի նախագահի նստավայրում՝ Քուիրինալի պալատում, կբացվի մեծանուն հայ նկարիչներ Հովհաննես Այվազովսկու, Գևորգ Բաշինջաղյանի, Մարտիրոս Սարյանի, Վարդգես Սուրենյանցի, Հակոբ Կոջոյանի աշխատանքների ցուցադրությունը:

Արմեն Սարգսյան ուղերձ
По приглашению президента Итальянской Республики Серджио Маттареллы президент Республики Армения Армен Саркисян и его супруга Нуне Саркисян 5 октября с государственным визитом посетят Италию. Аппарат президента РА сообщает, что это первый государственный визит президента Армении в Италию за 30-летнюю историю.
В резиденции президента Итальянской Республики, в Квиринальском дворце, состоится приватная беседа президента Саргсяна с Серджио Маттареллой, после чего предстоит встреча делегаций в расширенном составе. Президенты Армении и Италии выступят с заявлением для прессы.
В рамках визита президент Саркисян также встретится с председателем Совета министров Италии Марио Драги, с председателем Сената Италии Марией Элизабет Казелати, председателем Палаты депутатов Роберто Фико и с мэром Рима.
На встречах будут обсуждаться вопросы углубления двусторонних отношений, расширения взаимовыгодного сотрудничества в различных сферах, региональных проблем и развития, а также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
В ходе визита президент Саркисян в Риме посетит гимназию Левоньян, где встретится с представителями армянской общины.
Вопросы углубления сотрудничества в образовательной и культурной сферах также включены в повестку дня государственного визита президента Саркисяна. В Римском университете Ла Сапиенца Армен Саркисян примет участие в открытии кафедры арменоведения, также прочтет лекцию в Университете Болоньи.
В рамках государственного визита президента Армена Саркисяна в Италию в Квиринальском дворце под патронатом президентов Республики Армения и Италии откроется выставка произведений великих армянских художников Ованнеса Айвазовского, Геворга Башинджагяна, Мартироса Сарьяна, Вардгеса Суренянца и Акопа Коджояна.