Վաղվա համերգը կղեկավարի 93-ամյա Հովհաննես Չեքիջյանը (տեսանյութ)
Հայաստանի ազգային հերոս, 93-ամյա դիրիժոր Հովհաննես Չեքիջյանը մարտի 31-ին կղեկավարի համերգը, որը փետրվարի 4-ին հետաձգվել էր ՝ կորոնավիրուսային համաճարակի պատճառով։
Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի և Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի համատեղ համերգը տեղի «‎Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում ։
Կհնչի Ջոակինո Անտոնիո Ռոսինիի Stabat Mater ստեղծագործությունը։ Մենակատարներն են՝ Սոֆյա Սայադյանը՝ սոպրանո, Քրիստինե Սահակյանը՝ մեցցո սոպրանո, Միքայել Գրիգորյանը՝ տենոր, Զոհրաբ Զոհրաբյանը՝ բաս:
Համերգի նախօրեին «Ա1+»-ը զրուցել է  Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի տնօրեն Դավիթ Թերզյանի հետ կոլեկտիվի հետագա ծրագրերի, նաև  երգչախմբի կազմավորման 85- ամյակի հոբելյանական միջոցառման մասին։
Տնօրենի խոսքով՝  մայիսի 27-ի փոխարեն հոբելյանական համերգը կկայանա հունիսին, քանի որ այդ օրը «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահը զբաղված։
«Մենք, ցավոք չունենք մեր դահլիճը, և շնորհակալ ենք Ֆիլհարմոնիկի տնօրինությանն ու մաեստրո Թոփչյանին, որ մեզ միշտ ընդառաջում են։ Ասեմ նաև, որ ոչ միայն մեր հանդիսատեսն է սպասում Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի համերգներին, այլև արտերկրից  ժամանածները։ Շատ դիրիժորներ ու երաժիշտներ ասում են, որ մեր երգչախումբն ու ֆիլհարմոնիկը գույներ ու հոգի ունեն»,- ասաց նա։

Завтрашний концерт проведёт 93-летний Ованне Чекиджян (видео)
Национальный герой Армении, 93-летний дирижёр Ованне Чекиджян 31-го марта проведёт концерт, перенесённый с 4-го февраля из-за эпидемии коронавируса.
Совместный концерт Национального академического хора Армении и Армянского национального филармонического оркестра состоится в концертном зале имени Арама Хачатуряна.
Прозвучит сочинение Джоаккино Антонио Россини Stabat Mater. Солисты: Софья Саядян - сопрано, Кристине Саакян - меццо-сопрано, Микаэл Григорян - тенор, Зограб Зограбян - бас.
Накануне концерта «А1+» побеседовал с руководителем Национального академического хора Армении Давидом Терзяном о дальнейших планах коллектива, а также о юбилейном мероприятии по случаю 85-летия хора.
По словам директора, вместо 27 мая юбилейный концерт состоится в июне, так как в этот день концертный зал «Арам Хачатурян» занят.
«К сожалению, у нас нет своего зала, и мы благодарны руководству филармонии и маэстро Топчяну за то, что они всегда идут нам навстречу. Скажу также, что не только наши зрители ждут концертов Национального академического хора Армении, но и приехавшие из-за рубежа. Многие дирижёры и музыканты говорят, что наш хор и филармонического оркестра есть колорит и душа»,- сказал он.