Այսօր մենք պետք է Ո՛Չ ասենք. «ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆԸ» նախաձեռնության բաց նամակը
Աջակցիր «Ա1+»-ին«ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆԸ» նախաձեռնությունը հանդես է եկել բաց նամակով` ուղղված Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ Կաթողիկոսին, Մեծի Տանն Արամ Ա Կիլիկիո Կաթողիկոսին, Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանին, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանին և Հայաստանում ու Սփյուռքում ընտրված ու նշանակված այլ ղեկավարներին։
«ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆԸ» հանրային նախաձեռնություն է, որի նպատակն է աշխատել Հայաստանի և հայության ապագան հավաքական կերպով ապահովելու ուղղությամբ: Այն հիմնադրվել է վեց համանախաձեռնողների՝ Ռիչարդ Ազարնիայի, Արթուր Ալավերդյանի, Նուբար Աֆեյանի, Արամ Բեկչյանի, Դավիթ Թավադյանի և Ռուբեն Վարդանյանի կողմից: Նախաձեռնությունը հիմնադրվել է 2020 թվականի ապրիլին, նրան աջակցում են ավելի քան 109 հազար անձինք 108 երկրներից: Նախաձեռնությունը հռչակել է 15 նպատակներ, որոնք ծառայելու են Հայաստանի և հայության զարգացմանը՝ որպես հիմնասյուներ:
Ս․թ․ Փետրվարի 21-ին ստեղծվել է «ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆԸ» զարգացման հիմնադրամը՝ համակարգելու հանրային նախաձեռնությունը։ Հիմնադրամի գործադիր տնօրենն է Արտակ Ապիտոնյանը։
ԴեռԵՎս շատ ուշ չէ համախմբվելու
ԵՎ ՓՐԿԵԼՈՒ մեր ապագան
Բաց նամակ
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին,
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին,
Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ Կաթողիկոսին,
Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա Կաթողիկոսին,
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանին,
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանին,
Հայաստանում ու Սփյուռքում ընտրված ու նշանակված բոլոր ղեկավարներին
Հայ ժողովուրդն ապրում է վերջին հարյուրամյակի իր պատմության ամենադժվարին ժամանակաշրջաններից մեկը։ Ամբողջ աշխարհն է ենթարկվում ցնցումների և խոշոր վերափոխումների։ Հայոց ցեղասպանությունից հարյուր տարի անց տարածաշրջանային ու համաշխարհային աղետաբեր զարգացումները վերստին մեծացրել են մեր հայրենիքի առջև ծառացած գոյաբանական սպառնալիքները։
Ժամանակն է, որ համախմբվենք և հրատապ պաշտպանենք ներկան՝ փրկելու համար մեր ապագան։ Դա մեր՝ ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգների պարտքն է մեր նախնիներին։ Դա մեր պարտքն է մեր զավակներին, մեր թոռներին, մեր մշակույթին ու պատմությանը:
Մեր ազգի և հայրենիքի առջև ծառացած են բազմաբնույթ մարտահրավերներ.
- Արցախը վտանգված է, նրա բնակչությունը առերեսվում է ֆիզիկական ու սոցիալական անվտանգության ամենօրյա սպառնալիքների՝ առանց իր ապագայի որևէ որոշակիության։
- Թուրքիան ու Ադրբեջանը՝ դաշնակցաբար, շարունակում են Հայաստանին առավելագույն կորուստներ պարտադրելու իրենց քաղաքականությունը։ Նրանց հետ ընթացող բանակցությունները կարող են հանգեցնել հարկադրված համաձայնությունների, որոնք էլ ավելի կվտանգեն մեր իսկ հայրենիքում հարատևող պետություն կառուցելու մեր կարողությունը:
- Տնտեսական զարգացումը Հայաստանում անբավարար է և ունակ չէ հոգալ մեր ազգային անվտանգության ապահովման կարիքները։ Ավելի վատ՝ այժմ կանգնած ենք աշխարհաքաղաքական լրջագույն սպառնալիքների, պատերազմների, համավարակի և պատժամիջոցների վտանգների առջև:
- Հայաստանն ու Սփյուռքը չեն կարողացել արդյունավետ գործընկերություն հաստատելու ուղիներ գտնել Հայաստանի անկախության 30 տարիների ընթացքում։ Սփյուռքի ցանցային համակարգերը և կուտակված փորձառությունը հիմնականում կտրված են մնում մեր հայրենիքի հրատապ կարիքներից:
Հայաստանի ներկա իրավիճակի համար պատասխանատու է երկրի ընտրված կառավարությունը։ Սակայն այն գործողությունները, որ կառավարությունն այժմ ձեռնարկում է և կամ չի ձեռնարկում, իրենց ներգործությունը կունենան ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի, այլև ողջ հայ ժողովրդի ապագայի վրա։ Պատմական այս պահին, բոլոր ընտրված և նշանակված ղեկավարները, մեր ընթացքը դեպի բարեկեցիկ ապագա առաջնորդելիս, պետք է ավելի լայն պատասխանատվություն ստանձնեն, օգտագործեն ողջ ժողովրդի ներուժը և հաշվետու լինեն երկրի ու արտերկրի հայությանը։
Այսօր մենք պետք է Ո՛Չ ասենք քարացած մտածողությանը, Ո՛Չ՝ մեր գոյության իրական սպառնալիքների թերագնահատմանը, Ո՛Չ՝ անտարբերությանն ու անգործությանը։
Ներկայիս այս իրողությունների հանդիման մենք խիստ կարիքն ունենք այնպիսի առաջնորդության ու առաջնորդների, որոնք կհաղորդակցվեն, բայց նաև կլսեն, կներգրավեն ու կմիավորեն ազգը, կհամատեղեն ռեսուրսները և կգործեն միասին՝ հասկանալով, որ ոչ մի խումբ կամ քաղաքական կուսակցություն միայնակ չպետք է որոշումներ կայացնի:
«ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆԸ» նախաձեռնությունն ընդունում է պատմական այս պատասխանատվությունը և պատրաստ է իր ներդրումն ունենալ ցանկացած հնարավոր միջոցով:
Դեռևս շատ ուշ չէ համախմբվելու համար։ Մենք ոչ թե հանդիսատեսներ ենք, այլ վերապրողների ազգ: Վաղուց ժամանակն է ներգրավվելու պայքարի մեջ՝ փրկելու մեր հավաքական ապագան։

Ещё не поздно объединиться․Инициатива The FUTURE ARMENIAN
Поддержи А1+!Инициатива The FUTURE ARMENIAN обратилась с открытым письмом к президенту Республики Армения Ваагну Хачатуряну, премьер-министру Республики Армения Николу Пашиняну, Верховному Патриарху и Католикосу всех армян Гарегину II, Католикосу Великого дома Киликийского Араму I, президенту Республики Арцах Араику Арутюняну, председателю Национального Собрания Республики Армения Алену Симоняну, а также всем избранным и назначенным лидерам в Армении и диаспоре.
The Future Armenian — это общественная инициатива, целью которой является коллективная работа над обеспечением будущего Армении и армян. Инициатива The FUTURE ARMENIAN была основана шестью соинициаторами: Ричардом Азарния, Артуром Алавердяном, Нубаром Афеяном, Арамом Бекчяном, Рубеном Варданяном и Давидом Тавадяном. В основе инициативы лежат 15 целей, которые послужат опорой развития Армении. Инициатива The Future Armenian была создана в апреле 2020 года, и в настоящее время ее поддерживают более 109 000 соавторов из 108 стран.
21-го февраля 2022 года был основан Фонд Развития The FUTURE ARMENIAN с целью координации общественной инициативы. Исполнительным директором фонда является Артак Апитонян.
ЕЩЁ НЕ ПОЗДНО ОБЪЕДИНИТЬСЯ, ЧТОБЫ СПАСТИ НАШЕ БУДУЩЕЕ
Открытое письмо президенту Республики Армения Ваагну Хачатуряну, премьер-министру Республики Армения Николу Пашиняну, президенту Республики Арцах Араику Арутюняну, Верховному Патриарху и Католикосу всех армян Гарегину II, Католикосу Великого дома Киликийского Араму I, председателю Национального Собрания Республики Армения Алену Симоняну, а также всем избранным и назначенным лидерам в Армении и диаспоре
Армянский народ переживает один из сложнейших периодов за последние сто лет. Весь мир проходит через потрясения и масштабные преобразования. Спустя столетие после Геноцида армян региональные и глобальные катаклизмы вновь усилили экзистенциальные угрозы нашей Родине.
Нам пора объединиться и предпринять срочные меры, чтобы защитить наше настоящее и спасти наше будущее. Как потомки переживших Геноцид мы обязаны сделать это перед памятью наших предков. Мы обязаны перед нашими детьми, перед нашими внуками, а также перед нашей уникальной культурой и историей.
Вызовы, стоящие перед нашей Родиной и народом, многогранны:
- Арцах находится в опасности, его население ежедневно сталкивается с угрозами своей физической и социальной безопасности, люди не имеют уверенности в завтрашнем дне.
- Турция и Азербайджан продолжают согласованную политику нанесения максимальных потерь Армении. Продолжающиеся переговоры с ними могут привести к вынужденным соглашениям, которые ещё больше поставят под угрозу нашу способность построить устойчивое государство на нашей родной земле.
- Экономическое развитие в Армении последние 30 лет было слабым и недостаточным для обеспечения нашей национальной безопасности. Хуже того, сейчас мы сталкиваемся с экстремальными геополитическими угрозами, войной, пандемией и риском санкций.
- Армения и диаспора не сумели найти путей эффективного взаимодействия за 30 лет, прошедших с момента обретения Арменией независимости. Наша глобальная сеть и коллективный опыт по-прежнему в значительной степени оторваны от насущных потребностей нашей Родины.
Избранное правительство Армении несёт ответственность за её нынешнее состояние. Однако его действия – или бездействие – в настоящем повлияют на будущее не только Армении и Арцаха, но и всего армянского народа. В этот исторический момент все избранные и назначенные лидеры должны принять на себя более широкие полномочия, использовать потенциал всей нации и проложить курс к будущему процветанию, неся за это ответственность перед армянами в Армении и за её пределами.
Сегодня мы должны сказать «НЕТ» закосневшему мышлению, «НЕТ» – игнорированию реальных угроз нашему существованию, «НЕТ» – безразличию и бездействию.
Столкнувшись с суровой реальностью, мы остро нуждаемся в руководстве и лидерах, которые будут говорить и слушать, консолидировать нацию, объединять ресурсы и действовать сообща, понимая, что ни одна отдельно взятая группа или политическая партия не должна принимать решения в одиночку.
Инициатива The FUTURE ARMENIAN принимает на себя эту историческую ответственность и готова оказывать всестороннее содействие.
Ещё не поздно объединиться. Мы – нация выживших, а не пассивных наблюдателей. Настало время вступить в борьбу за спасение нашего общего будущего.