Առաջին անգամ «OTTAVIO ZIINO» միջազգային օպերային մրցույթը կանցկացվի նաև Հայաստանում
ԿԳՄՍ նախարարությունը տեղեկացնում է, որ առաջին անգամ «OTTAVIO ZIINO» միջազգային օպերային մրցույթը կանցկացվի նաև Հայաստանում: Մրցույթին կարող են մասնակցել 33-ից բարձր տարիքային խմբի անձինք: Ցանկացողները «OTTAVIO ZIINO» 21-րդ միջազգային մրցույթին կարող են մասնակցել երկու տարբերակով:
Ըստ առաջին տարբերակի՝ մասնակիցները կարող են ներկայանալ լսումների ինչպես աշխարհի տարբեր բեմերում, այդ թվում՝ Միլանի, Նեապոլի, Փարիզի, Մադրիդի, Վալենսիայի, Անկարայի, Վարշավայի և Հռոմի թատրոններում, այնպես էլ Երևանում (օգոստոսի 1-ին և 2-ին)՝ Ա․ Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում: Ըստ երկրորդ տարբերակի՝ մասնակիցները մինչև 2022 թվականի հուլիսի 31-ը պետք է ուղարկեն 2 տեսանյութ, որոնցից մեկը՝ իտալերեն: Մրցույթի մանրամասներին հնարավոր է ծանոթանալ այստեղ:
Լսումների փուլից հետո  ընտրված թեկնածուները սեպտեմբերի 20-ին և 21-ին  կմասնակցեն կիսաեզրափակիչ փուլին, իսկ եզրափակիչ փուլ անցած թեկնածուները կմասնակցեն  սեպտեմբերի 22-ին կայանալիք գալա համերգին։ Կիսաեզրափակիչ և եզրափակիչ փուլերը կանցկացվեն Հռոմում: «OTTAVIO ZIINO» միջազգային օպերային մասնակցության վճարը 90 եվրո է: Մասնակցության հայտը պետք է լրացնել այստեղ:

Впервые международный оперный конкурс «OTTAVIO ZIINO» пройдёт и в Армении
Из Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении сообщают, что желающие могут принять участие в 21-м Международном конкурсе «OTTAVIO ZIINO» в двух форматах.
В рамках первого формата, участники могут пройти прослушивания как на различных сценах мира, в том числе в театрах Милана, Неаполя, Парижа, Мадрида, Валенсии, Анкары, Варшавы и Рима, так и в Ереване (1 и 2 августа) в Национальном академическом театре оперы и балета им. А. Спендиаряна.
В рамках второго формата, участники к 31 июля 2022 года должны отправить 2 видеоматериала исполнений, одно из которых - на итальянском языке.
После прослушиваний отобранные кандидаты 20 и 21 сентября примут участие в полуфинале, а прошедшие в финал кандидаты примут участие в гала-концерте, который состоится 22 сентября. Полуфинал и финал пройдут в Риме.