ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալին է ներկայացվել Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային ժառանգության դիտավորյալ ոչնչացման խնդիրը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության 30-ամյակի միջոցառմանը մասնակցելու նպատակով Փարիզ կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը հանդիպել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի մշակույթի հարցերով տեղակալ Էռնեստո Օտտոնեի հետ:
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
Վահրամ Դումանյանը շնորհակալություն է հայտնել Էռնեստո Օտտոնեին հանդիպման, ինչպես նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ մշտական և շարունակական արդյունավետ համագործակցության համար: Նախարարը վստահություն է հայտնել, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ մշակույթի ոլորտում առկա փոխշահավետ համագործակցությունը կշարունակվի ընդլայնվել և կնպաստի նոր նախաձեռնությունների և գաղափարների իրականացմանը։
«Հայաստանը՝ որպես ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գործադիր խորհրդի անդամ, կշարունակի նպաստել Կազմակերպության ռազմավարության ձևավորմանը և դրա արդյունավետ կյանքի կոչմանը: Մենք հավատարիմ ենք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մանդատին՝ առաջ մղելու համամարդկային արժեքները՝ խրախուսելով խաղաղության մշակույթը և ամրապնդելով հանդուրժողականությունն ու համերաշխությունը»,- նշել է Վահրամ Դումանյանը:
Հանդիպման ընթացքում նախարար Վահրամ Դումանյանն Արցախի Հանրապետության մշակութային ժառանգության պահպանության ոլորտում առկա համագործակցության համատեքստում անդրադարձել է Արցախի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող հայկական պատմամշակութային ժառանգության պաշտպանության հարցին:
«Հայաստանն ի սկզբանե իր աջակցությունն է հայտնել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի նախաձեռնությանը՝ Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ փորձագիտական առաքելություն ուղարկելու առնչությամբ և այս ընթացքում կառուցողական կերպով ներգրավված է եղել այդ առաքելության հնարավորինս արագ գործուղման գործընթացում։ Մենք լիահույս ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի տեխնիկական առաքելությունը կիրականացվի 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի շրջանակում և շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ, ինչպես նաև այցելության ընթացքում հավասար թվաքանակով հայկական և ադրբեջանական մշակութային հուշարձաններ այցելելու պայմանի պահպանմամբ։ Ցավոք սրտի, մինչ օրս մենք ականատես ենք լինում Ադրբեջանի կողմից շարունակաբար իրականացվող վայրագություններին և հայկական մշակութային ժառանգության դիտավորյալ ոչնչացմանը, վանդալիզմի, բարեկարգման կամ այլ ձևակերպումների անվան տակ կոթողների այլափոխման նորանոր դեպքերին: Նման իրավիճակում առաքելության շուտափույթ իրականացումը դառնում է առավել կենսական»,- ասել է Վահրամ Դումանյանը:
Ի պատասխան՝ Էռնեստո Օտտոնեն նշել է, որ այդ ուղղությամբ համապատասխան աշխատանքներ են իրականացվում:
Նախարար Վահրամ Դումանյանը շեշտել է նաև, որ հայկական կողմը մեծ ակնկալիքներ ունի սեպտեմբերին Մեքսիկայում կայանալիք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակութային քաղաքականության և կայուն զարգացման համաշխարհային համաժողովից (MONDIACULT), որին վստահաբար հայկական կողմն իր մասնակցությունը կունենա։
«Հիրավի խորհրդանշական է, որ 40 տարվա ընդմիջումից հետո MONDIACULT-ը կրկին տեղի կունենա Մեխիկոյում։ Հավատացած ենք, որ այդ համաժողովը կընձեռի ոլորտում համագործակցության նոր հնարավորություններ»,- ընդգծել է նախարարը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ իրականացվող համատեղ ծրագրերին, ինչի վերաբերյալ նախարարը հույս է հայտնել, որ արդյունավետ համագործակցությունը կլինի շարունակական՝ միասին հասնելով նոր արդյունքների:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը Էռնեստո Օտտոնեին է նվիրել Ա. Սպենդիարյանի տուն-թանգարանի հրատարակությամբ «Ալեքսանդր Սպենդիարյան» երկլեզու պատկերագիրքը՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի աջակցությամբ հրատարակված, և Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանի հրատարակած «Արցախի ձեռագրական ժառանգությունը» անգլերեն պատկերագիրքը: Նախարարն այդ գրքերից մեկական օրինակ էլ խնդրել է փոխանցել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեին:
Նշենք, որ հոբելյանական միջոցառման կապակցությամբ հունիսի 7-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փարիզյան կենտրոնակայանում տեղի կունենա հոբելյանական համերգ։ Համերգային ծրագրում հանդես կգան ֆրանսահայ հանրահայտ կատարողներ Պատրիկ Ֆիորին և Անդրե Մանուկյանը, ինչպես նաև հայաստանյան երաժիշտներ Արթուր Գրիգորյանը, Արմեն Պուչինյանը, Անի Մելիքյանը։

Заместителю генерального директора ЮНЕСКО представлена программа преднамеренного уничтожения Азербайджаном армянского культурного наследия
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян в рамках официального визита в Париж для участия в мероприятии, посвященном 30-летию членства Республики Армения в ЮНЕСКО, встретился с заместителем генерального директора ЮНЕСКО по культуре Эрнесто Оттоне. На встрече также присутствовал заместитель министра Ара Хзмалян.
Ваграм Думанян поблагодарил Эрнесто Оттоне за встречу, а также за постоянное, непрерывное и эффективное сотрудничество с ЮНЕСКО. Министр выразил уверенность, что взаимовыгодное сотрудничество в сфере культуры с ЮНЕСКО будет и впредь расширяться и способствовать реализации новых инициатив и идей.
«Армения, как член Исполнительного совета ЮНЕСКО, будет и впредь вносить свой вклад в разработку стратегии Организации и ее эффективную реализацию. Мы привержены мандату ЮНЕСКО по продвижению общечеловеческих ценностей путем поощрения культуры мира и укрепления терпимости и солидарности», — сказал Ваграм Думанян.
В ходе встречи министр Ваграм Думанян в контексте существующего сотрудничества в сфере охраны культурного наследия Республики Арцах затронул вопрос защиты армянского культурно-исторического наследия Арцаха, оказавшегося под контролем Азербайджана.
«Армения с самого начала выразила поддержку инициативе генерального директора ЮНЕСКО о направлении экспертной миссии в Нагорный Карабах и прилегающие территории и за этот период была конструктивно вовлечена в максимально скорую организацию этой миссии.
Надеемся, что техническая миссия ЮНЕСКО и с участием заинтересованных сторон в Нагорный Карабах и прилегающие территории будет осуществляться в рамках Гаагской конвенции 1954 года, а также условием посещения равного количества армянских и азербайджанских культурных памятников.
К сожалению, мы до сих пор являемся свидетелями непрекращающихся злодеяний, совершаемых Азербайджаном - преднамеренного уничтожения армянского культурного наследия, новых случаев искажения памятников и вандализма под видом озеленения или других работ. В такой ситуации немедленная реализация миссии становится жизненно важной», - сказал Ваграм Думанян.
В ответ Эрнесто Оттоне отметил, что в этом направлении ведется соответствующая работа.
Министр Ваграм Думанян подчеркнул, что армянская сторона возлагает большие надежды на Всемирную конференцию ЮНЕСКО по устойчивому развитию, которая состоится в сентябре в Мексике и в которой армянская сторона обязательно примет участие.
В ходе встречи стороны коснулись также реализуемых с ЮНЕСКО совместных программ, в связи с чем министр выразил надежду, что эффективное сотрудничество будет непрерывным и будут достигнуты новые результаты.