ՌԴ-ի գլխավոր դատախազը նշել է դատախազների դերը Լեռնային Ղարաբաղում Էսկալացիա թույլ չտալու հարցում
Աջակցիր «Ա1+»-ինՌԴ-ի գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովը նշել Է Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի դատախազությունների դերը Լեռնային Ղարաբաղում Էսկալացիա թույլ չտալու հարցում: Հունիսի 16-ին նա աշխատանքային հանդիպում Է անցկացրել Հայաստանի գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հետ, որը ժամանել Է մասնակցելու Պետերբուրգի XXV միջազգային տնտեսական համաժողովին, հաղորդել են Ռուսաստանի Գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայությունում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նա հաստատակամ համոզվածություն Է հայտնել, որ, երբ խոսքը վերաբերում Է խաղաղության եւ անվտանգության վերականգնմանը, մարդու իրավունքների եւ ազատությունների պաշտպանությանը, հանցագործությունների հետաքննությանը, չպետք Է լինի միակողմանի եւ միտումնավոր մոտեցում: Ռուսաստանի գլխավոր դատախազը հայտարարել Է ըստ ամենայնի աջակցություն ցույց տալու, այդ թում տեղեկատվության փոխանակման եւ կատարված խախտումների մասին նախազգուշացումների հաղորդման՝ Լեռնային Ղարաբաղում տեղաբաշխված ռուսաստանցի զինվորական դատախազների պատրաստակամության մասին:
Հանդիպման ընթացքում Կրասնովը շնորհակալություն Է հայտնել Դավթյանին Ռուսաստանի դատախազության հետ համագործակցությանը կառուցողական, կշռադատված մոտեցման համար, որը ցուցադրում Է ռուս-հայկական ամուր բարեկամությունը, եւ նշել Է իր պաշտոնակցի նվիրվածությունը մասնագիտական Էթիկայի, անկախության եւ անաչառության սկզբունքներին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Генеральный прокурор РФ отметил роль прокуроров в недопущении эскалации в Нагорном Карабахе
Поддержи А1+!Генеральный прокурор РФ Игорь Краснов отметил роль прокуратур Армении, Азербайджана и России в недопущении эскалации в Нагорном Карабахе. В четверг он провел рабочую встречу с генпрокурором Армении Артуром Давтяном, прибывшим для участия в XXV Петербургском международном экономическом форуме. Об этом сообщили в пресс-службе Генпрокуратуры России.
«В трехстороннем формате совместно с коллегами из Азербайджана мы предприняли немало усилий по восстановлению мира в этом регионе, недопущению эскалации напряженности среди местного населения», - сообщил генпрокурор России, слова которого привели в пресс-службе. Он выразил твердую убежденность в том, что, когда речь идет о восстановлении мира и безопасности, защите прав и свобод человека, расследовании преступлений, не должно быть одностороннего и тенденциозного подхода.
Генпрокурор России заявил о готовности российских военных прокуроров, дислоцированных в Нагорном Карабахе, оказывать всяческое содействие, в том числе в обмене информацией и передаче сигналов о совершенных нарушениях.
В ходе встречи Краснов поблагодарил Давтяна за конструктивный, взвешенный подход к сотрудничеству с российской прокуратурой, демонстрирующий крепкую российско-армянскую дружбу, и отметил приверженность своего коллеги принципам профессиональной этики, независимости и беспристрастности.