Կառավարությունը լրացուցիչ որոշում կընդունի՝ կենսաթոշակները բոլոր կենսաթոշակառուների համար առնվազն 3000 դրամով ավելացնելու վերաբերյալ
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետն անդրադարձել է կենսաթոշակների բարձրացման հարցին: «Դուք գիտեք, որ կառավարության նախորդ նիստերից մեկում որոշում ենք կայացրել կենսաթոշակները բարձրացնելու վերաբերյալ: Մեր նպատակադրումն այս փուլում թոշակներն առնվազն 3 000 դրամով ավելացնելն էր: Սակայն պարզվել է, որ թոշակառուների 97,5 տոկոսի թոշակն է սեպտեմբերի 1-ից բարձրանում առնվազն 3 000 դրամով, 6 400 թոշակառուի թոշակը գործող բանաձևով բարձրանում է 2 500 դրամով, իսկ 5300-ինը՝ 1 900 դրամով: Մենք քննարկում ունեցանք և գտնում ենք, որ ճիշտ են այդ դիտարկումները, մանավանդ մեր հայտարարությունների ֆոնին, և հարկ համարեցինք, որ 2500 և 5300 մեր սիրելի թոշակառուների համար լրացուցիչ որոշում կայացնել, որպեսզի սեպտեմբերի 1-ից, ինչպես խոստացել էինք, բոլորինը բարձրանա առնվազն 3000 դրամով»,- ասել է վարչապետը:
Ինչպես նշել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը, որպեսզի խնդրին ավելի ինստիտուցիոնալ լուծում տրվի և օրենքով սահմանված հաշվարկման բանաձևով նման թյուրընկալումների առիթ չհանդիսանա, քննարկումների արդյունքում որոշվել է նվազագույն կենսաթոշակը բարձրացնելու նախագիծ մշակել: Այն նախատեսվում է սահմանել 31 600 դրամ, որը կերաշխավորի բոլոր կենսաթոշակառուների կենսաթոշակի առնվազն 3000 դրամով բարձրացումը:
Անդրադառնալով կենսաթոշակների բարձրացմանն ուղղված կառավարության քայլերին, այդ թվում անկանխիկ առևտրի դեպքում կեսնաթոշակի 10 տոկոսի հետվճարի միջոցառմանը` Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ իրենց նպատակադրումն այն է, որ պարենային զամբյուղի արժեքից ցածր թոշակ չլինի Հայաստանում:

Правительство примет дополнительное решение об увеличении пенсий всех пенсионеров как минимум на 3000 драмов
На заседании правительства 1 сентября премьер-министр коснулся вопроса повышения пенсий. Об этом в своем выступлении заявил Никол Пашинян.
«Вы знаете, что на одном из предыдущих заседаний правительства мы приняли решение о повышении пенсий. Нашей целью на данном этапе было повышение пенсий не менее чем на 3000 драмов. Однако было установлено, что с 1 сентября пенсия 97,5 % пенсионеров повысится не менее чем на 3 000 драмов, пенсия 6 400 пенсионеров - на 2 500 драмов, а пенсия 5 300 - на 1900 драмов. Мы провели обсуждение и считаем эти наблюдения правильными, особенно на фоне наших заявлений, и посчитали необходимым принять дополнительное решение, чтобы с 1 сентября, как мы и обещали, все пенсии будут повышены не менее чем на 3 000 драмов.
Как отметил министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян, чтобы придать более институциональное решение этой проблеме и не вызвать недоразумений с формулой расчета, определенной законом, в результате обсуждений было принято решение разработать проект повышения минимальной пенсии. Планируется установить 31 600 драмов, что обеспечит увеличение пенсии всех пенсионеров не менее чем на 3 000 драмов.
Касаясь шагов правительства по повышению пенсий, в том числе возврата в размере 10 % от пенсий при безналичной торговле, Никол Пашинян отметил, что их цель - добиться того, чтобы в Армении не было пенсий ниже стоимости продовольственной корзины.