Եվրամիության 40 դիտորդները գալիս են Վրաստանից․ Խորհուրդը որոշում է ընդունել
ԵՄ Խորհուրդն այսօր որոշում է ընդունել մինչև  40 մոնիտորինգի փորձագետներ տեղակայել Ադրբեջանի հետ միջազգային սահմանի հայկական կողմի երկայնքով՝ տարածաշրջանում իրավիճակի դիտարկման, վերլուծության և զեկուցման նպատակով:
Այս որոշումը հաջորդել է հոկտեմբերի 6-ին նախագահ Ալիևի, վարչապետ Փաշինյանի, Նախագահ Մակրոնի և Նախագահ Միշելի քառակողմ հանդիպմանը և նպատակ ունի նպաստել տարածքում խաղաղության և անվտանգության վերականգնմանը, վստահության ամրապնդմանը և միջազգային սահմանի սահմանազատմանը։
«ԵՄ-ի կողմից դիտորդների տեղակայումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջազգային սահմանի երկայնքով նպատակ կունենա վստահություն ստեղծել անկայուն իրավիճակում, որը վտանգի տակ է դնում կյանքը և վտանգում հակամարտության կարգավորման խաղաղ գործընթացը: Սա ևս մեկ ապացույց է ԵՄ լիակատար հանձնառության՝ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հասնելու վերջնական նպատակին նպաստելու  համար»,- ասել է  ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Խոսեպ Բորելը։
ԵՄ մոնիտորինգի կարողությունների արագ տեղակայումն ապահովելու նպատակով որոշվել է, որ մոնիթորինգի փորձագետները ժամանակավորապես կլինեն Վրաստանում Եվրամիության դիտորդական առաքելությունից (EUMM Georgia):
Միաժամանակ գործառնական քայլեր են  ձեռնարկվում, որպեսզի սա չազդի Վրաստանում  մոնիտորինգի իրականացման վրա։

40 наблюдателей Евросоюза прибывают из Грузии: Совет принял решение
Евросоюз принял решение направить в Армению наблюдательную миссию в составе 40 человек, которая будет дислоцирована на армяно-азербайджанской границе. Об этом было опубликовано на официальном сайте Совета Европы.
Отмечается, что целью миссии является мониторинг, анализ и информирование о ситуации в регионе.
В сообщении говорится, что это решение следует за четырехсторонней встречей, состоявшейся 6 октября между президентом Европейского совета Шарлем Мишелем, президентом Франции Эммануэлем Макроном, премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Согласно сообщению Совета Европы, решение направлено на установление мира и стабильности, укрепление доверия и содействие процессу делимитации государственной границы двух стран.
Верховный представитель ЕС по внешней политике и вопросам безопасности Жозеп Боррель отметил, что размещение миссии наблюдателей ЕС на границе с Азербайджаном на территории Армении направлено на укрепление доверия в нестабильной ситуации, которая ставит под угрозу жизни людей и процесс урегулирования конфликта. По его словам, это еще одно доказательство приверженности ЕС конечной цели - достижению стабильного мира на Южном Кавказе.
Сообщается, что в целях ускорения процесса отправки миссии принято решение временно направить в Армению экспертов миссии наблюдателей ЕС из Грузии. Это будет временная миссия, срок ее деятельности не превысит 2 месяцев.