Ֆրանսիան ռազմական բյուջեն մեծացրել է ավելի քան 20 տոկոսով
Աջակցիր «Ա1+»-ինՖրանսիայի իշխանությունները ռազմական բյուջեն մեծացրել են ավելի քան 20 տոկոսով եւ շարունակելու են բանակի արդիականացման աշխատանքը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 9-ին հայտնել Է հանրապետության կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Օլիվիե Վերանը:
«Մենք ավելացրել ենք բյուջեն, որը հատկացվում Է բանակին, ավելի քան 20 տոկոսով… Եվ մենք ամեն բան կանենք մեր բանակն արդիականացնելու համար»,-հայտարարել Է Վերանը՝ հանդես գալով Franceinfo ռադիոկայանի եթերով:
Նա հայտնել Է, որ Ֆրանսիայի իշխանությունները մոտ ժամանակներս կքննարկեն եւ կընդունեն ռազմական ծրագրավորման մասին օրենք, որը ենթադրում Է ռազմական բյուջեի հետագա մեծացում:
Ֆրանսիայի նախարարների կաբինետի խոսնակը հաստատել Է, որ երկրի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Տուլոն կատարած իր ուղեւորության ընթացքում նոյեմբերի 9-ին հայտարարություն կանի Աֆրիկայում «Բարխան» գործողության առնչությամբ:
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդել Է, որ հանրապետության ռազմական բյուջեն 2023 թվականին ավելանալու Է վեցերորդ անգամն անընդմեջ, այն կկազմի 43,9 միլիարդ եվրո:
Մակրոնը նոյեմբերի 9-ին կայցելի Միջերկրական ծովի Լազուր ափին գտնվող Տուլոնի ռազմածովային բազա, որտեղ, ինչպես սպասվում Է, կներկայացնի Ֆրանսիայի նոր ռազմական ստրատեգիան:
Ինչպես հաղորդել Է Ելիսեյան պալատը, Մակրոնը պաշտոնապես կհայտարարի Սահարա-Սահելյան տարածաշրջանում «Բարխան» հակաահաբեկչական գործողության ավարտվելու մասին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին

Франция увеличила военный бюджет более чем на 20 процентов
Власти Франции увеличили военный бюджет более чем на 20% и продолжат работу над модернизацией армии. Как передает  РИА Новости, об этом сообщил в среду официальный представитель правительства республики Оливье Веран.
«Мы увеличили бюджет, выделяемый армии, более чем на 20%... И мы делаем все, чтобы модернизировать нашу армию», - заявил Веран в эфире радиостанции Franceinfo.
Он сообщил, что французские власти в скором времени рассмотрят и примут закон о военном программировании, который предполагает дальнейшее увеличение военного бюджета.
Спикер французского кабмина также подтвердил, что президент страны Эммануэль Макрон в ходе своей поездки в Тулон в среду сделает объявление по поводу операции «Бархан» в Африке.
Ранее Минобороны Франции сообщило, что военный бюджет республики в 2023 году будет увеличен шестой раз подряд, он составит 43,9 миллиарда евро.
Макрон в среду посетит военно-морскую базу в Тулоне на Лазурном берегу Средиземного моря, где, как ожидается, представит новую военную стратегию Франции. Как сообщал Елисейский дворец, Макрон официально объявит о завершении антитеррористической операции «Бархан» в Сахаро-Сахельском регионе.