Արգենտինայի Սենատում ՀՀ հետ բարեկամական խումբը կոչ է անում Ադրբեջանին անհապաղ բացել Լաչինի միջանցքը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրգենտինական Հանրապետության Սենատում Հայաստանի հետ բարեկամական խումբն ընդունել է հայտարարություն՝ դատապարտելով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակումը և մտահոգություն հայտնելով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծվելիք հնարավոր հումանիտար աղետի առնչությամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, բարեկամական խմբի անդամներն իրենց մտահոգությունն են հայտնել Լաչինի միջանցքի փակման և Արցախում բնակվող 120 հազար շրջափակված քաղաքացիների անվտանգության, սննդի և այլ ծառայությունների հասանելիության սահմանափակման առնչությամբ:
«Կոչ ենք անում Ադրբեջանին անհապաղ բացել ճանապարհը և թույլատրել միջանցքով ազատ տեղաշարժը` համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրի դրույթների: Լաչինի միջանցքի շրջափակումը ոչ միայն սահմանափակում է Արցախի բնակչության ազատ տեղաշարժի իրավունքը, այլ նաև վտանգում սննդի մատակարարումը: Այս ամենը կարող է հանգեցնել հումանիտար լուրջ ճգնաժամի»,-ասվում է հայտարարությունում:
Բարեկամական խմբի անդամները նաև խաղաղ լուծումներ գտնելու համար անհրաժեշտ են համարել կողմերի միջև անհապաղ երկխոսության վերականգնումը և կոնսենսուսի միջոցով տարաձայնությունների հարթումը:

Группа дружбы с Арменией в Сенате Аргентины призвала Азербайджан немедленно открыть Лачинский коридор
Группа дружбы с Арменией в Сенате Аргентинской Республики приняла заявление, в котором осуждает блокирование Азербайджаном Лачинского коридора и выражает обеспокоенность возможной гуманитарной катастрофой в Нагорном Карабахе.
Как сообщает Арменпресс, члены группы дружбы выразили обеспокоенность в связи с закрытием Лачинского коридора и безопасностью, ограничением доступа к продовольствию и другим услугам 120 тысяч оказавшихся в блокаде граждан, проживающих в Арцахе.
«Призываем Азербайджан немедленно открыть дорогу и разрешить свободное передвижение по коридору в соответствии с положениями трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Блокада Лачинского коридора не только ограничивает право жителей Арцаха на свободное передвижение, но и ставит под угрозу продовольственное снабжение. Все это может привести к серьезному гуманитарному кризису», - говорится в заявлении.
Члены группы дружбы также считают необходимым немедленное восстановление диалога между сторонами и мирного разрешения разногласий путем консенсуса.