Որոնք են հունվար-դեկտեմբեր ամիսների առաջին 1000 խոշոր հարկ վճարողները
Պետական եկամուտների կոմիտեն հայտնում է, որ ՊԵԿ պաշտոնական կայքում հրապարակվել է 2022 թվականի հունվար-դեկտեմբեր ամիսների ընթացքում առաջին 1000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարված հարկերի և վճարների վերաբերյալ տեղեկատվությունը:
1000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից 2022թ. հունվար-դեկտեմբեր ամիսների ընթացքում պետական բյուջե ընդհանուր առմամբ վճարվել է ավելի քան 1 տրիլիոն 490 միլիարդ 115 միլիոն դրամ: Հարկային մարմին կատարված վճարումների գումարը կազմել է ավելի քան 1 տրիլիոն 185 միլիարդ 839 միլիոն դրամ, իսկ մաքսային մարմին կատարված վճարումների գումարը՝ ավելի քան 304 միլիարդ 275 միլիոն դրամ։
Ցանկը հրապարակվել է, հիմք ընդունելով ներկայում գործող ՀՀ կառավարության 23.06.2022 թ․-ի N 928-Ն որոշմամբ սահմանված չափորոշիչները, մասնավորապես, ցանկում ներառված չեն ՀՀ պետական և համայնքային կառավարչական հիմնարկները:
Նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի հետ տվյալների համադրելիությունն ապահովելու նպատակով ՊԵԿ-ը նոր մեթոդաբանությամբ հրապարակել է նաև 2021թ. հունվար-դեկտեմբեր ամիսներին վերաբերող  ցուցանիշները։

Кто входит в 1000 крупнейших налогоплательщиков с января по декабрь?
Информация о налогах и сборах, уплаченных первыми 1000 крупными налогоплательщиками за январь-декабрь 2022 года, опубликована на официальном сайте КГД.
Со ссылкой на из сообщение Комитета госдоходов, 1000 крупных налогоплательщиков за январь-декабрь 2022 года в госбюджет внесли более 1 трлн 490 млрд 115 млн драмов. Сумма платежей в налоговый орган составила более 1 трлн 185 млрд 839 млн драмов, а сумма платежей в таможенный орган - более 304 млрд 275 млн драмов.
Список 1000 крупных налогоплательщиков доступен в разделе «Информационные списки налогоплательщиков» официального сайта КГД.
Список опубликован на основании нормативов, установленных постановлением правительства РА № 928-Н от 23.06.2022 г., в частности, в список не включены учреждения государственного и муниципального управления РА.
Чтобы обеспечить сопоставимость данных с данными за тот же период предыдущего года, КГД по новой методологии опубликовал и показатели, относящиеся к периоду январь-декабрь 2021 года.