Արցախի հարցում Հայաստանի դիրքորոշումը միջազգային հանրության համար պարզ չէ․ Րաֆֆի Քալֆայան ( Ֆրանսիա) (տեսանյութ)
Քաղաքական տեսանկյունից Ադրբեջանը չի կարող անտեսել Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ Լաչինի միջանցքը բացելու որոշումը , բայց իրավական տեսանկյունից մեխանիզմ չկա Ադրբեջանին ստիպելու, - ասում է ֆրանսահայ իրավաբան, միջազգային իրավունքի մասնագետ Րաֆֆի Քալֆայանը։
Բայց, միաժամանակ, ըստ նրա, որոշումը չկատարելը միջազգային հանրության համար հիմքեր է ստեղծում պատժամիջոցներ կիրառելու Ադրբեջանի նկատմամբ։
Հիշեցնենք, որ 2023թ. փետրվարի 22-ին ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանը բավարարել էր Ռասսայական խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի շրջանակներում Հայաստանի կողմից ներկայացրած պահանջը։
Միջազգային իրավունքի մասնագետի խոսքով՝ աշխարհին այսօր այնքան էլ ընկալելի չեն Հայաստանի դիրքորոշումը Արցախի հարցում, հատկապես լարվածության ֆոնին, որը նկատելի է ՀՀ-ի եւ Արցախի իշխանությունների միջեւ։
Խոսելով Արցախի միջազգային ճանաչման մասին, Րաֆֆի Քալֆայանն ընդգծում է՝ այսօր այդ անհնար է ռուս-ուկրաինական պատերազմի պատճառով․ հակառակ դեպքում պիտի ճանաչվի, օրինակ՝ Ղրիմի անկախությունը։
Նրա համար անհասկանալի են հանրային տրամադրությունները, թե Հայաստանի՝ Արցախից հրաժարվելու դեպքում բազմաթիվ խնդիրներ կլուծվեն։
«Սուտ ճանապարհ է»,- ասում է նա՝ հիշեցնելով Ալիեւի երեկվա հերթական հայտարարությունը՝ «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին։

Позиция Армении по арцахскому вопросу не ясна для международного сообщества: Раффи Калфаян (Франция) (видео)
Поддержи А1+!С политической точки зрения Азербайджан не может игнорировать решение Международного суда ООН об открытии Лачинского коридора, но с юридической точки зрения нет никакого механизма, чтобы заставить Азербайджан, - считает французско-армянский юрист и специалист в области международного права Раффи Калфаян. Но, в то же время, по его словам, невыполнение решения создает основания для введения международным сообществом санкций против Азербайджана.
Напомним, что в 22 февраля 2023 г. Международный суд ООН удовлетворил ходатайство, поданное Арменией в рамках Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации.
По мнению специалиста-международника, сегодня мир не очень восприимчив к позиции Армении в вопросе Арцаха, особенно на фоне напряженности, которая заметна между властями Армении и Арцаха.
Говоря о международном признании Арцаха, Раффи Калфаян подчеркивает, что сегодня это невозможно из-за российско-украинской войны. в противном случае следует признать, например, независимость Крыма.
Ему непонятны общественные настроения, согласно которым многие проблемы будут решены, если Армения откажется от Арцаха.
«Это ложный путь», - говорит он, напоминая о вчерашнем заявлении Алиева касательно «Зангезурского коридора».
По мнению эксперта-международника, после Арцаха аппетиты Азербайджана и Турции не будут удовлетворены.