atomakayan-aek-metsamor1
Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետը կերկարաձգվի ևս 10 տարով
Գործադիրն ընդունել է «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ N 2 էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը երկարացնելու (շահագործման ժամկետի երկարացում-2) նպատակով գործընթաց սկսելու մասին» որոշում: Ըստ հիմնավորման, ՀԱԷԿ-ի N 2 էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարացման ծրագրի  արդյունքում վերջինիս շահագործման ժամկետը սահմանված կարգով երկարացվել է մինչև 2026 թվականը։ Ծրագրի շրջանակում ՀԱԷԿ-ում կատարվել են մեծածավալ արդիականացման և վերազինման աշխատանքներ։
Հաշվի առնելով արդեն իսկ կատարված արդիականացման աշխատանքները, ինչպես նաև մասնագիտացված կազմակերպությունների կարծիքները և նմանատիպ էներգաբլոկների շահագործման ժամկետի երկարացման միջազգային փորձը, նախատեսվում է, որ լրացուցիչ ներդրումներ/աշխատանքներ կատարելու միջոցով հնարավորություն կստեղծվի երկարացնել ՀԱԷԿ N 2 էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետը ևս 10-ը տարով՝ մինչև 2036 թվականը։ Արդյունքում՝ հնարավորություն կստեղծվի գնահատել  Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի N 2 էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետը երկարացնելու տեխնիկական հնարավորությունները, անհրաժեշտ ֆինանսական ռեսուրսները և հնարավոր ներդրումների ազդեցությունը վերջնական սպառողի սակագնի վրա։

Проектный срок эксплуатации 2-го энергоблока Армянской АЭС будет продлён ещё на 10 лет
Поддержи А1+!Исполнительной властью принято решение начать процесс продления срока эксплуатации энергоблока №2 ЗАО «Армянская АЭС» (продление срока эксплуатации-2).
В результате реализации программы продления срока эксплуатации энергоблока N 2 ААЭС, он в установленном порядке будет продлен до 2026 года. В рамках проекта на АЭС проведены масштабные работы по модернизации и техническому перевооружению.
С учетом уже выполненных работ по модернизации, а также мнений профильных организаций и международного опыта продления срока эксплуатации аналогичных энергоблоков планируется, что за счет дополнительных инвестиций/работ можно будет продлить срок эксплуатации энергоблока ААЭС № 2 еще на 10 лет, до 2036 года. Будет создана возможность оценить технические возможности продления проектного срока эксплуатации энергоблока N 2 Армянской атомной электростанции, необходимые финансовые ресурсы и влияние возможных инвестиций на тариф конечного потребителя.