Բայդենի ուղերձը Հայոց ցեղասպանության 108-րդ տարելիցի կապակցությամբ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱմերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենը ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության 108-րդ տարելիցի կապակցությամբ։
«Այսօր մենք կանգ ենք առնում հիշելու Մեծ եղեռնի` Հայոց Ցեղասպանության ժամանակ կորցրած կյանքերը և վերհիշում ենք երբեք չմոռանալու մեր խոստումը:
1915թ. ապրիլի 24-ին օսմանյան իշխանությունները Կոստանդնուպոլսում ձերբակալեցին հայ մտավորականներին և համայնքի ղեկավարներին, ինչը սկիզբ դրեց հայ համայնքի դեմ բռնության համակարգված արշավին: Հետագա տարիներին մեկուկես միլիոն հայեր տեղահանվեցին, կոտորվեցին կամ երթով սպանվեցին՝ ողբերգություն, որը ընդմիշտ ազդեց հայ ընտանիքների սերունդների վրա:
Երբ մենք միանում ենք աշխարհի տարբեր երկրներին հիշելու այս ցավալի պատմությունը, մենք նաև անդրադառնում ենք հայ ժողովրդի տոկունությանը և վճռականությանը: Ողջ մնացածներից շատերը ստիպված եղան նոր կյանք սկսել նոր երկրներում, այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգներում։ Այստեղ և ամբողջ աշխարհում հայ ժողովուրդը հույսով է դիմակայել ատելության չարիքին։ Նրանք վերակառուցեցին իրենց համայնքները: Նրանք դաստիարակեցին իրենց ընտանիքները և պահպանեցին իրենց մշակույթը: Նրանք հզորացրին մեր ազգը։ Նրանք նաև պատմեցին իրենց և իրենց նախնիների պատմությունները՝ հիշելու և կանխելու, որ 108 տարի առաջ տեղի ունեցած ցեղասպանությունն այլևս երբեք չկրկնվի:
Այսօր եկեք վերհիշենք այս խոստումը։ Եկեք կրկին պարտավորվենք բարձրաձայնել ատելության դեմ, պաշտպանել մարդու իրավունքները և կանխել վայրագությունները: Եվ միասին, եկեք կրկնապատկենք մեր ջանքերը՝ կերտելու ավելի լավ ապագա, որտեղ բոլոր մարդիկ կարող են ապրել արժանապատվությամբ, ապահովությամբ և հարգանքով»:

Послание Байдена по случаю 108-й годовщины Геноцида армян
Поддержи А1+!Президент Соединенных Штатов Америки Джо Байден направил послание по случаю 108-й годовщины Геноцида армян.
«Сегодня мы делаем паузу, чтобы вспомнить жертв Геноцида армян и подтверждаем наше обещание никогда не забывать это.
24 апреля 1915 года османские власти арестовали армянскую интеллигенцию и общественных деятелей Константинополя, начав систематизированную кампанию насилия против армянской общины. В последующие годы полтора миллиона армян были депортированы, истреблены или отправлены в дорогу смерти, к трагедии, навсегда повлиявшей на поколения армянских семей.
Вспоминая эту болезненную историю, присоединяясь к разным странам мира, мы также обращаемся к стойкости и решимости армянского народа. Многим из выживших пришлось начинать новую жизнь в новых странах, в том числе и в США. Здесь и во всем мире армянский народ с надеждой преодолел зло и ненависть. Армяне создали свои общины, свои семьи и сохранили свою культуру. Они также укрепили и нашу нацию. Они рассказали свои истории и истории своих предков, чтобы помнить о них и сделать так, чтобы Геноцид, свершенный 108 лет назад, больше никогда не повторился.
Так давайте, сегодня обновим это обещание. Давайте вновь обязуемся выступать против ненависти, защищать права человека и предотвращать злодеяния. И давайте вместе удвоим наши усилия, чтобы построить лучшее будущее, в котором все люди смогут жить в достоинстве, безопасности и уважении», -сказал Джо Байден.