Իշխանությունները չեն գիտակցում և ինֆորմացիայի ու մասնագիտական վերլուծության բաց ունեն․ Գ․Սիմոնյան (տեսանյութ)
«Հեղափոխության բերած բարեփոխումների փաթեթը, որ նրանք խոստանում էին, դեվալվացիայի է ենթարկվել։ Իշխանություններն անվստահության շատ մեծ դեֆիցիտ ունեն, և այլընտրանքների հայտնվելու պարագայում ջախջախիչ պարտություն կկրեն։ Եթե, իհարկե, ընտրությունը տեղի չունենա անցյալի ու ներկայի միջև»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Գուրգեն Սիմոնյանը։
Քաղաքագետը գտնում է, որ Հայաստանի իշխանությունները պետք է ձերբազատվեն այն ռազմաքաղաքական դաշինքներից, որոնք այլընտրանքներ որոնելու հնարավորություն չեն տալիս։ Պետք է դուրս գան ՀԱՊԿ-ից ու ԵԱՏՄ-ից և աջակցության համար դիմեն ԱՄՆ-ին ու Ֆրանսիային։ «Ազդակներ կան, որ արևմուտքը պատրաստ է մեզ հատուկ ռազմավարական նշանակության սպառազինություն մատակարարել։ Իշխանությունները չեն գիտակցում և ինֆորմացիայի ու մասնագիտական վերլուծությունների բաց ունեն»,- համոզված է Գ․Սիմոնյանը։
Քաղաքագետը նաև հավելեց, թե ՀՀ իշխանություններն այդ քայլերին չեն գնում, քանի որ «սպանության մակարդակով անձնական վախեր ունեն»։ Եվ այդ վախերը գալիս են այն պետություններից, որոնք շահագրգիռ չեն, որ ՀՀ-ում լայնածավալ փոփոխություններ լինեն։
Վերջինս նաև համոզված է, որ Տեղ գյուղում կատարված միջադեպը հստակ պատճառ էր, որ պատերազմ սկսվեր և կանգ չառներ։ Բայց դա չեղավ, որովհետև Ադրբեջանը չի ցանկանում Ռուսաստանի հրահրմամբ դառնալ սև գործիք։

Власти не осознают, и у них есть пробелы в информации и профессиональном анализе: Г. Симонян (видео)
«Пакет реформ, который принесла революция, который они обещали, подвергся девальвации. У властей очень большой дефицит доверия, и в случае появления альтернатив, они потерпят сокрушительное поражение. Если, конечно, выбор не будет между бывшими и нынешними», - сказал в беседе с «А1+» политолог Гурген Симонян.
Политолог считает, что власти Армении должны освободиться от военно-политических союзов, не дающих возможности искать альтернативу. Должны выйти из ОДКБ и ЕАЭС и обратиться за поддержкой к США и Франции. «Есть сигналы, что запад готов поставлять специальное вооружение стратегического характера. Власти не осознают, и у них есть пробелы в информации и профессиональном анализе», - убеждён Г. Симонян.
Политолог также добавил, что власти РА не идут на эти шаги, так как «у них есть личные страхи на уровне убийства». И эти страхи исходят из тех государств, которые не заинтересованы в том, чтобы в РА были широкомасштабные изменения.
Последний также уверен, что инцидент в селе Тех был явным поводом для того, чтобы началась и не заканчивалась война. Но этого не произошло, потому что Азербайджан не хочет стать черным орудием по наущению России.