Նախագահ Հարությունյանի մոտ քննարկվել են պարենային ապահովմանն առնչվող խնդիրներն ու լուծումները
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 23-ին հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի նիստ:
Քննարկվել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման պայմաններում պարենային ապահովմանն առնչվող խնդիրներն ու լուծումները:
Պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը զեկուցել է հումանիտար բեռնափոխադրումների կասեցման պատճառով ստեղծված իրավիճակի հաղթահարման ուղղությամբ կատարվող միջոցառումները և ներկայացրել այն ծրագրերը, որոնք մեկնարկել են անցած ամիսներին և ուղղված են պարենային անվտանգության ոլորտում կանխատեսելի ռիսկերի նվազեցմանը:
Գյուղատնտեսության նախարար Գեորգի Հայրիյանը ներկայացրել է վառելիքի սղության պայմաններում բերքահավաքի կազմակերպման և գյուղատնտեսական արտադրանքի հավաքագրման ու մատակարարման ուղղությամբ նախատեսվող միջոցառումները:
Ներկայացված հարցերի շուրջ տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակություն:
Նախագահ Հարությունյանը տվել է մի շարք հանձնարարականներ՝ ուշադրություն հրավիրելով ստեղծված ճգնաժամային պայմաններում բնակչության կենսապահովման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի հասցեականության ու արդյունավետության ապահովման վրա:

У президента Арутюнянa были обсуждены проблемы, касающиеся продовольственной безопасности
Поддержи А1+!23 июня президент Республики Арцах Араик Арутюнян созвал заседание Совета безопасности.
Были обсуждены проблемы, касающиеся продовольственной безопасности в условиях блокады Арцаха со стороны Азербайджана, и их возможные решения.
Государственный министр Гурген Нерсисян доложил о мерах, предпринятых для преодоления ситуации, создавшейся в условиях приостановки гуманитарных поставок, и представил начатые в последние месяцы программы, направленные на снижение предсказуемых рисков в сфере продовольственной безопасности.
Министр сельского хозяйства Георгий Айриян представил запланированные мероприятия по организации уборки урожая, заготовке и поставкам сельхозпродукции в условиях нехватки топлива.
Состоялся обмен мнениями по представленным вопросам.
Президент Арутюнян дал ряд поручений, обратив внимание присутствующих на обеспечение адрессности и эффективности предпринятых мер, направленных на жизнеобеспечения населения в условиях кризиса.