«Արթնացի՛ր աշխարհ: Կանխե՛ք  Ցեղասպանությունն Արցախում: Դադարեցրե՛ք շրջափակումը»
Հայաստանի ժուռնալիստների միության և հայաստանյան լրատվամիջոցների նախաձեռնությամբ մեկնարկում է. «Արթնացի՛ր աշխարհ: Կանխե՛ք  Ցեղասպանությունն Արցախում: Դադարեցրե՛ք շրջափակումը» արշավը, որով  մեր ձայնն ենք բարձրացնում՝ ի պաշտպանություն Արցախի մեր հայրենակիցների: Կոչ ենք անում Հայաստանի և աշխարհի բոլոր հայկական լրատվամիջոցներին, մեդիա-անհատներին, միջազգային և հայաստանյան մեդիա-կազմակերպություններին, ազատ լրագրողներին, բլոգերներին միանալ արշավին՝ տարածելով սույն հայտարարությունը, լրատվամիջոցների և սոցցանցերի էջերում տեղադրել հետևյալ բաններները՝ այնքան ժամանակ, մինչև կբացվի Արցախը Հայաստանին կապող ԿՅԱՆՔԻ ՃԱՆԱՊԱՐՀԸ:
«Արցախի՝ կես տարուց ավելի շարունակվող ադրբեջանական շրջափակումը, իսկ հիմա արդեն՝ ամբողջական մեկուսացումով, հանգեցրել է հումանիտար ծայրահեղ ճգնաժամի: Արցախի 120.000 ժողովուրդը, այդ թվում՝ 30 հազար երեխաներ, ապրում են սննդամթերքի, մանկական կերի, դեղորայքի, բենզինի ու դիզելային վառելիքի, գազամատակարարման բացակայության և էլեկտրաէներգիայի հովհարային անջատումների, սովի մատնվելու վտանգի պայմաններում:
120.000 արցախցի ամեն օր ապրում է ֆիզիկական բնաջնջման, հայրենիքի կորստի, էթնիկ զտման, իր տնից և բնօրրանից զրկվելու բացահայտ սպառնալիքի ներքո: Յուրաքանչյուր օրվա հետ իրավիճակը խորացնող ճգնաժամը սպառնում է մարդկային ճակատագրերով. մարդիկ ապրում են կյանքի համար իրական վտանգի պայմաններում՝ լինելով ադրբեջանական ամենօրյա զինված շրջափակման ներքո, չունենալով բժշկական օգնության հնարավորություն:
Արցախն ապաշրջափակելու՝ միջազգային հանրության հռչակագրային կոչերը գործնական հետևանքներ չեն ունենում, և Ադրբեջանն անարգել շարունակում է Արցախի էթնիկ զտման իր մտադրված հակամարդկային ու հանցավոր քաղաքականությունը:
Հայաստանի լրատվամիջոցները, այս պահից սկսած, իրենց կայքերի, թերթերի առաջին էջերում հրապարակելու են միջազգային կազմակերպություններին, երկրների քաղաքական, գիտական, մշակութային, կրոնական շրջանակներին, աշխարհին ուղղված այս ահազանգը՝ փորձելով հրավիրել բոլոր նրանց ուշադրությունը, ովքեր մարդուն, մարդկային կյանքը վեր են դասում ցանկացած աշխարհաքաղաքական կամ տնտեսական շահից:
Այս նախաձեռնությամբ մենք՝ զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներս, կատարում ենք մեր քայլը՝ մարդկային կյանքեր փրկելու անհետաձգելի գործում:

По инициативе Союза журналистов Армении и армянских СМИ стартует движение "Просыпайся, мир! Предотвратить Геноцид в Арцахе! Остановить блокаду!», которым мы возвышаем свой голос в защиту наших соотечественников Арцаха. Призываем все армянские СМИ в Армении и мире, медиа-индивидуальности, международные и армянские медиа-организации, независимых журналистов, блогеров присоединиться к движению, распространяя это заявление, размещая в СМИ и социальных сетях следующие баннеры - до тех пор, пока не откроется ДОРОГА ЖИЗНИ, соединяющая Арцах с Арменией.
«Продолжающаяся более полугода азербайджанская блокада Арцаха, ныне уже трансформировавшаяся в полную изоляцию, привела к жесточайшему гуманитарному кризису. 120-тысячное армянское население Арцаха, в том числе 30 000 детей, живут под угрозой голода - отсутствуют продукты, детское питание, лекарства, бензин и дизельное топливо, перекрыто газоснабжение, режим веерных отключений электроэнергии.
120 000 арцахцев каждодневно живут под неприкрытой угрозой физического истребления, утери родины, этнических чисток, лишения крова над головой. Ситуация углубляющегося день ото дня кризиса угрожает человеческим судьбам - пребывая в условиях вооруженной блокады Азербайджана, люди живут в условиях реальной угрозы для жизни, не имея возможности получать медицинскую помощь.
Декларативные призывы международного сообщества разблокировать Арцах не имеют практических последствий, и Азербайджан продолжает беспрепятственно проводить целенаправленную антигуманную и преступную политику этнической чистки Арцаха.
СМИ Армении, начиная с этого момента, на первых страницах сайтов, газет будут публиковать тревожные обращения к международным организациям, политическим, научным, культурным, религиозным кругам государств, всему миру, стремясь привлечь внимание всех, для кого человек, человеческая жизнь превыше любой геополитической или экономической выгоды.
Данной инициативой мы, представители средств массовой информации, вносим свой вклад в архиважнейшую задачу спасения человеческих жизней.