Թագուհի Թովմասյանը ահազանգում է միջազգային գործընկերներին
Ավելի քան 8 ամիս շրջափակված Արցախի բնակիչ, 1983 թ. ծնված Կ. Հովհաննիսյանը, ըստ դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության, մահացել է քրոնիկ թերսնուցման, սպիտակուցաէներգետիկ անբավարարության հետևանքով։
Ադրբեջանի կողմից Արցախի լիակատար շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար աղետն իրենց հայրենիքում ապրող 100-հազարավոր հայերի համար ստեղծում է կյանքի լրջագույն սպառնալիք։
Ադրբեջանն Արցախում վարում է էթնիկ զտման և ցեղասպանական քաղաքականություն, որի հետևանքները դաժանաբար կրում է խաղաղ բնակչությունը։
Հրատապ գրություններ եմ պատրաստում ՀՀ-ում հավատարմագրված բոլոր դեսպանություններին, միջազգային մարդասիրական կազմակերպություններին՝ ահազանգելով վերոնշյալ դեպքի մասին և պահանջելով կանխարգելիչ քայլերի իրականացում՝ հանուն 120 000 կյանքերի փրկության և Ադրբեջանի կողմից խախտված միջազգային մարդասիրական իրավունքի վերականգնման։
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ապօրինաբար լիազորությունները դադարեցված նախագահ, անկուսակցական պատգամավոր ԹԱԳՈՒՀԻ ԹՈՎՄԱՍՅԱՆ

В Арцахе зафиксирован случай голодной смерти: ТРЕВОГА для моих международных коллег.
Житель Арцаха, находившийся в блокаде более 8 месяцев, 1983 года рождения К. Ованнисян, согласно заключению судебно-медицинской экспертизы, умер в результате хронического недоедания, белково-энергетической недостаточности.
Гуманитарная катастрофа, возникшая в результате полной блокады Арцаха Азербайджаном, представляет серьезную угрозу для жизни более 100 000 армян, проживающих на их Родине.
Азербайджан проводит политику этнической чистки и геноцида в Арцахе, последствия которой катастрофически сложно переживает гражданское население.
Подготавливаю соответствующие письма во все посольства, аккредитованные в Республике Армения, и международные гуманитарные организации. Эти срочные письма направлены на то, чтобы привлечь внимание к вышеупомянутому инциденту и призвать к осуществлению превентивных мер с целью защиты жизней 120 000 человек и восстановления целостности международного гуманитарного права, нарушенного Азербайджаном.
Председатель Постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Национального Собрания Республики Армения, полномочия которой были прекращены незаконно, беспартийный депутат