Ավելցուկով աշխատող երկիր ենք, դա զավեշտ է․ Բագրատ Ասատրյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Հինգ տարվա իշխանություն է, բայց ծախսեր կատարելու, քիչ թե շատ լուրջ ծրագիր իրականացնելու անկարողություն ունի։ Մենք պրոֆիցիտով, ավելցուկով աշխատող երկիր ենք, սա զավեշտ է»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ, 1994-1998թթ․ Կենտրոնական բանկի նախագահ Բագրատ Ասատրյանը՝ անդրադառնալով կառավարության գործունեությանը։
Տնտեսագետն ամոթալի համարեց այն իրողությունը, որ մինչև այժմ չի ավարտվել Հյուսիս- Հարավ մայրուղու կառուցումն այն դեպքում, երբ ֆինանսական միջոցների խնդիր չի եղել։
Բագրատ Ասատրյանն անդրադարձավ նաև Հայաստանում կրթության մակարդակին և ասաց, որ ոլորտում վիճակը շատ վատ է։ «Կրթությունն այն ոլորտն է, որտեղ ներդրումը ներդրում է ապագայի համար։ Սերժ Սարգսյանի տասնամյակի ընթացքում բյուջեի անվանական աճը 70 տոկոս էր, կրթությանը՝ զրո կամ մի փոքր ավելի, որը գնաճից շատ ավելի ցածր թիվ էր։ Դա քաղաքականություն չէր, և մենք նաև դրա հետևանքներն ենք այսօր տեսնում։ Մենք դարձել ենք անկիրթների հասարակություն»,- հավելեց տնտեսագետը։

Мы – страна, работающая с избытком, это курьёзно: Баграт Асатрян (видео)
Поддержи А1+!«Это правительство находится у власти пять лет, но оно неспособно совершать расходы, осуществлять мало-мальски серьёзную программу. Мы – страна, работающая с профицитом, с избытом, это курьёзно», - сказал в беседе с «А1+» экономист, председатель Центрального банка в 1994-1998гг. Баграт Асатрян, коснувшись деятельности правительства.
Экономист счёл постыдным, что до сих пор не завершилось строительство магистрали Север-Юг, тогда как проблем с финансовыми средствами не было.
Баграт Асатрян также затронул уровень образования в Армении и сказал, что ситуация в отрасли плачевна. «Образование – это отрасль, инвестиция в которую – это инвестиция в будущее. В течение десятилетия Сержа Саркисяна номинальный рост бюджета был 70%, образования – 0 или чуть больше, что было числом ниже инфляции. Это не было политикой, и мы сегодня видим последствия этого. Мы стали общество неучей», - добавил экономист.