Ռուս խաղաղապահներն ասել են, մենք ձեր թիկունքը կպահենք, քանի ճանապարհը բաց է, գնացեք․ Հ․ Խառատյան (տեսանյութ)
«Այսօր հաստատվում է, որ Արցախից դուրս գալու որոշումը շատ հանկարծակի է եղել, այդ պայթյունից հետո է եղել։ Այսօր արդեն կարող եմ բարձրաձայն ասել, որ շատ հաճախ դա եկել է ռուս խաղաղապահների կողմից»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը՝ անդրադառնալով սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի հարձակմանն ու արցախցիների բռնի տեղահանմանը։
Ազգագրագետը հիշեցնում է, որ սեպտեմբերի 25-ին Ստեփանակերտում բենզինի պահեստի պայթյունից հետո Հակարիի կամուրջը բացեցին, որ «Կարմիր խաչի» առաքելությունը, նաև Հայաստանից բժիշկներ կարողանան մուտք գործել Արցախ և օգնություն տրամադրեն վիրավորներին։ Ռուս խաղաղապահներն էլ մարդկանց ասել են՝ քանի ճանապարհը բաց է, կարող եք գնալ, մենք ձեր թիկունքը կպահենք։
«Գնալու ուղղակի առաջարկ չի եղել, տարբեր ձևերով են ասել։ Ամեն դեպքում տարակույս չկա, որ Արցախն ամբողջությամբ հայաթափելը ռուս-թուրքական համաձայնության շրջանակում է եղել։ Պարզ դատողությունն էլ է ասում, որ հաջորդ քայլը Հայաստանն է»,- հավելեց Հ․ Խառատյանը։

Российские миротворцы сказали: мы вас прикроем, пока дорога открыта, идите: Г. Харатян (видео)
«Сегодня подтверждено, что решение покинуть Арцах было очень внезапным, это произошло после взрыва. Сегодня я уже могу вслух сказать, что очень часто это исходило со стороны российских миротворцев»,- сказала в беседе с «А1+» этнограф Грануш Харатян, коснувшись нападения Азербайджана 19-го сентября и насильственного перемещения арцахцев.
Этнограф напоминает, что после взрыва склада бензина в Степанакерте 25-го сентября открыли мост Хакари, чтобы миссия «Красного креста», а также врачи из Армении смогли въехать в Арцах и оказать помощь раненым. Российские миротворцы сказали людям: пока дорога открыта, можете идти, мы вас прикроем.
«Не было прямого предложения об исходе, говорили различными способами. В любом случае, нет сомнений, что полный исход армян из Арцаха был в рамках российско-турецкого соглашения. Простые рассуждения также говорят, что следующий шаг – это Армения», - добавила Г. Харатян.