Եթե տունը մի քանի տարի վարձով է տրվել, և հարկ չի վճարվել՝ պատասխանատվություն կգործի․ Լ․Հարությունյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Եթե օպերատիվ հետախուզական աշխատանքի արդյունքում պարզվի, որ ֆիզիկական անձն իր բնակարանը վարձով է տվել և չունի պետական գրանցում, հայտարարություն չի ներկայացրել, կամ եթե խոսքը կվերաբերի նախորդ տարիներին, և չունի ներկայացված հաշվարկ, կտուգանվի անշարժ գույքի կադաստրային արժեքի 5 տոկոսի չափով, բայց ոչ ավելին, քան 500 հազար դրամը։ Եթե դա կրկնվի մեկ տարում, ապա՝ 10 տոկոսով, բայց ոչ ավելին, քան 1 մլն դրամը»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց ՊԵԿ վարչարարության մեթոդաբանության և ընթացակարգերի վարչության պետ Լեռնիկ Հովհաննիսյանը՝ անդրադառնալով վարձակալությանը վերաբերող հարկային փոփոխություններին։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ է Հարկային օրենսգրքում կատարված մի փոփոխություն, որի համաձայն վարձակալությամբ բնակարան հանձնած սեփականատերը կտուգանվի, եթե ստացած վարձավճարից հարկ չվճարի։
Եթե պարզվի, որ սեփականատերն իր բնակարանը մի քանի տարի վարձով է տվել, բայց հարկ չի վճարել, ապա տույժեր էլ կհաշվարկվեն։ ՊԵԿ պաշտոնյան նաև քաղաքացիներին հորդորեց բնակարանը վարձով տալու պայմանագրում նշել վարձավճարի ճիշտ չափը և չխուսափել հարկերն ամբողջությամբ վճարելուց, միևնույնն է, իրենք կպարզեն։
Լեռնիկ Հարությունյանը պատասխանեց վարձակալությանը, վարձավճարների չափին ու հարկմանը վերաբերող մի շարք հարցերի։

Если дом на протяжении нескольких лет сдавался в аренду, и не выплачивался налог, будет действовать ответственность: Л. Арутюнян (видео)
Поддержи А1+!«Если в результате оперативно-следственных работ будет установлено, что физическое лицо сдавало свою квартиру в аренду и у него нет государственной регистрации, не подал заявление, или если речь будет идти о предыдущих годах, и он не представил расчёт, будет оштрафовано в размере 5 процентов от кадастровой стоимости недвижимого имущества, но не более 500 тысяч драмов. Если это повторится в том же году, то в размере 10 процентов, но не более 1 млн драмов», - сказал в беседе с «А1+» начальник управления администрирования, методологии и процедур КГД Лерник Ованнисян, коснувшись налоговых поправок касательно аренды.
Напомним, что с 1-го декабря вступает в силу поправка в Налоговом кодексе, согласно которой собственник квартиры, сданной в аренду, будет оштрафован, если не будет платить налоги от полученной арендной платы.
Если выяснится, что собственник сдавал свою квартиру в аренду на протяжении нескольких лет, но не платил налог, то будут начислены и пени. Чиновник КГД также призвал граждан указывать правильный размер арендной платы в договоре о сдаче в аренду квартиры и не уклоняться от полной выплаты налогов, всё равно, они выяснят.
Лерник Арутюнян ответил на ряд вопросов, относящихся к аренде, размере арендной платы и налогообложения.