Աշխատաժողով ԶՊՄԿ կայուն զարգացման հաշվետվության և TCFD ուղեցույցով առաջին հետազոտության մասին․ ՈՒՂԻՂ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԶՊՄԿ-ն հրապարակեց կայուն զարգացման հերթական հաշվետվությունը, որում ներառված են շահագրգիռ կողմերին հետաքրքրող բոլոր ցուցանիշները
Երևան, 19 դեկտեմբերի․ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը ներկայացրեց իր կայուն զարգացման հերթական հաշվետվությունը և TCFD (Կլիմայի հետ կապված ֆինանսական բացահայտումների աշխատանքային խմբի) ուղեցույցով պատրաստված առաջին հետազոտությունը։ Երկու հաշվետվությունները ամփոփում են նախորդ՝ 2022 թվականը, բայց նաև պարունակում են 2023-ի, ինչպես նաև առաջիկա տարիների թիրախների և անելիքների մասին տեղեկատվություն։
Այս առիթով կազմակերպված աշխատաժողովին մասնակցում էին հանքարդյունաբերական ոլորտի մասնագետներ, հասարակական կազմակերպությունների, պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ, հյուրեր դեսպանատներից և միջազգային կառույցներից։
ԶՊՄԿ գլխավոր տնօրեն Ռոման Խուդոլին ողջույնի խոսքում նշեց․ «Մենք վստահ ենք, որ բոլոր շահագրգիռ կողմերի համար փոխշահավետ զարգացման և Հայաստանի տնտեսական առաջընթացում առավելագույն ներդրում ունենալու ճանապարհը մեր գործունեության բոլոր ոլորտներում պատասխանատու մոտեցման ներդրումն է: Այս տարի ես հատկապես հպարտ եմ, որ մենք հրապարակում ենք ոչ միայն կայուն զարգացման հաշվետվությունը, այլև իրականացնում ենք ոլորտի առաջին ուսումնասիրությունը՝ Հայաստանում TCDF -ի ուղեցույցի հիման վրա։ Այս զեկույցը ներառում է ոչ միայն մեր ձեռբերումները այլև բացթողումները, և սա իրական հաշվետվողականության ապացույցն է։ Կայուն զարգացումը վերջնակետ չէ, այլ բարդ աշխատանք և մշտական ճանապարհ, որը մենք անցնում ենք ամեն օր»:
ՀՀ Ազգային Ժողովի պատգամավոր, ԱԺ տնտեսական հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանն անդրադարձավ Կայուն զարգացման զեկույցի հրապարակման կարևորությանը, նշելով, որ դա պատասխանատու գործելաոճ է․ «Ուրախալի է, որ այս աշխատաոճի առաջամարտիկներից ԶՊՄԿ-ն է, որը որպես խոշորագույն հանքարդյունաբերական ընկերություն՝ իր գործունեությամբ, դառնում է չափանիշ և նոր նշաձող է սահմանում ամբողջ հանքարդյունաբերական ոլորտի համար։
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Հովհաննես Հարությունյանն իր ողջույնի խոսքում նշեց, որ Կառավարությունը հետևողական է լինելու լավագույն չափանիշների ներդրման հարցում և ուրախալի է տեսնել, որ ընկերությունը սեփական նախաձեռնությամբ է ներդնում այդ գործելաոճը։
Միջոցառման ընթացքում անցկացվեցին երկու պանելային քննարկումներ, որոնց մասնակցեցին ԶՊՄԿ և ոլորտի այլ ներկայացուցիչներ, խորհրդատվական կազմակերպությունների ներկայացուցիներ, փորձագետներ։
Ելույթ ունեցավ նաև գիտաժողովի հատուկ հյուր, հակամարտությունների կարգավորման, սոցիալական կառավարման և կայուն զարգացման միջազգային փորձագետ դոկտոր Ջոն Հարկերը։
Միջոցառման ավարտին Տնտեսական լրագրողների ակումբը և Հանքագործների և մետալուրգներ միությունը ամփոփեցին հանքարդյունաբերության ոլորտի տարվա լավագույն հրապարակումների մրցույթի արդյունքները՝ պարգևատրելով լավագույն հրապարակումների և տեսանյութերի հեղինակներին։

ЗММК опубликовал очередной отчет об устойчивом развитии, который включает в себя все важные для заинтересованных сторон показатели. (видео)
Зангезурский медно-молибденовый комбинат представил очередной отчет об устойчивом развитии и первое исследование, подготовленное в соответствии с рекомендациями TCFD (Рабочая группа по раскрытию финансовой информации, связанной с климатом). В двух отчетах подводятся итоги предыдущего, 2022 года, а также содержится информация о целях и задачах на 2023 и ближайшие годы.
В организованно по этому поводу конференции приняли участие эксперты горнодобывающей отрасли, представители неправительственных организаций, государственных ведомств, аккредитованные в Армении дипломаты и гости.
Генеральный директор ЗММК, Роман Худолий, в своей приветственной речи отметил: «Мы уверены, что путь к взаимовыгодному развитию всех заинтересованных сторон и внесению максимального вклада в экономический прогресс Армении – внедрение ответственного подхода во всех сферах нашей деятельности. В этом году я особенно горжусь тем, что мы публикуем не только «Отчет об устойчивом развитии», но и проводим первое исследование отрасли на основе принципов TCDF в Армении. Этот отчет включает не только наши достижения, но и наши упущения, и это доказательство настоящей ответственности. Устойчивое развитие — это не конечная точка, а сложная работа и постоянный путь, по которому мы идем каждый день».
Депутат Народного Собрания РА, председатель Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Бабкен Тунян отметил важность публикации Отчета об устойчивом развитии, отметив, что это ответственный подход к работе. «Отрадно, что одним из
пионеров такого стиля работы является ЗММК, который, как крупнейшая горнодобывающая компания, становится эталоном и задает новую планку для всей горнодобывающей отрасли.
Ованес Арутюнян, заместитель министра территориального управления и инфраструктур Армении в своем приветственном слове отметил, что правительство будет последовательно внедрять лучшие стандарты. «Мы рады, что компания внедряет эту практику по собственной инициативе».
В ходе мероприятия прошли две панельные дискуссии, в которых приняли участие представители ЗММК и другиж компани отрасли, консалтинговыж организаций, эксперты.
Также выступил специальный гость конференции, международный эксперт по разрешению конфликтов, социальному управлению и устойчивому развитию, доктор Джон Харкер.
В завершении мероприятия Клуб экономических журналистов и Союз горняков и металлургов подвели итоги конкурса на лучшие журналистские работы года о горнодобывающей отрасли, наградив авторов лучших публикаций и репортажей.