Երկկողմ առեւտրային ներուժը սպառված չէ. Ալեն Սիմոնյանը՝ ԱՄԷ պատվիրակության ղեկավարին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունվարի 16-ին ընդունել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Դաշնային ազգային խորհրդի պաշտպանության, ներքին գործերի եւ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ եւ Միջազգային խորհրդարանական միության փոխնախագահ դոկտոր Ալի Ալ-Նուայիմիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրին` ԱԺ նախագահը նշել է, որ ԱՄԷ-ն Հայաստանի վստահելի եւ կարեւոր գործընկերներից է, եւ մեր երկրների միջեւ հաստատված բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության, բարեկամական հարաբերությունների եւ դինամիկ փոխգործակցության արդյունքներն ակնհայտ են:
2023 թվականի արդյունքներով Էմիրությունները Հայաստանի երկրորդ ամենախոշոր առեւտրային գործընկերն է: 2023 թվականին առեւտրի ծավալն անցել է 2 միլիարդ ԱՄՆ դոլարը:
Ալեն Սիմոնյանը վստահություն է հայտնել, որ երկկողմ առեւտրային ներուժը սպառված չէ եւ վստահեցրել, որ ՀՀ կառավարությունը պատրաստակամ է աջակցել այդ գործընթացի խթանմանը:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ընդլայնել երկկողմ միջխորհրդարանական հարաբերությունների ինստիտուցիոնալ հիմքերը համագործակցության մասին համաձայնագիր կնքելու միջոցով:
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային իրավիճակին եւ տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հասնելու հայկական կողմի գործադրած ջանքերին՝ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանը որդեգրել է խաղաղության օրակարգ եւ ներկայացրել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը:
Քննարկվել են նաեւ երկու երկրների միջեւ համապարփակ տնտեսական համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր:

Потенциал двусторонней торговли не исчерпан: Ален Симонян – главе делегации ОАЭ
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 16 января принял делегацию во главе с председателем Комиссии по обороне, внутренним и внешним делам Федерального Национального Совета Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ), вице-председателем МПС доктором Али Рашидом аль-Нуайми.
Приветствуя гостя, спикер НС отметил, что ОАЭ являются одним из надежных и важных партнеров Армении, и результаты установившегося между нашими странами политического диалога высокого уровня, дружественных отношений и динамичного взаимодействия очевидны.
По итогам 2023 г. Эмираты являются вторым по величине торговым партнером Армении. В 2023 г. объем торговли превысил 2 млрд долларов США.
А. Симонян выразил уверенность, что потенциал двусторонней торговли не исчерпан, и заверил, что правительство Армении готово содействовать продвижению этого процесса.
Достигнута договоренность о расширении институциональных основ двусторонних межпарламентских отношений посредством подписания соглашения о сотрудничестве.
Коснувшись текущей ситуации с безопасностью на Южном Кавказе и прилагаемых армянской стороной усилий по достижению мира и стабильности в регионе, глава парламента подчеркнул, что Армения приняла мирную повестку и представила проект “Перекресток мира”.