Վահան Քերոբյանի ներկայացմամբ, Կառավարությունը պետք է ներդնի 37 մլն դոլար (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆերդրումային կոմիտեի նիստում քննարկվել են ենթակառուցվածքների զարգացման, ճանապարհաշինական և այլ ծրագրեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ շարունակվել են Ներդրումային կոմիտեի հինգերորդ նիստի օրակարգում ներառված հարցերի քննարկումները:
Նախ ներկայացվել է 3-րդ նիստում հաստատված «Շիրակի մարզում չոր նավահանգստի ստեղծում» նախագծի տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրությունը: Նախագիծը կնպաստի բեռների տեղաշարժի արագացմանը, բեռնափոխադրումների իրականացման որակի բարձրացմանն ու ծավալի ավելացմանը: Արդյունքում՝ կստեղծվի բազմամոդել չոր նավահանգիստ՝ ազատ տնտեսական գոտի հանդիսացող արդյունաբերական պարկերի միջոցով, Հայաստանը կդառնա տարանցիկ տրանսպորտային և արտահանման կենտրոնացված արտադրական հանգույց:
Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, մանրամասնելով, նշել է, որ նախագծի իրագործման արդյունքում Գյումրիում կստեղծվեն հազարավոր աշխատատեղեր, տրասնպորտային հանգույց, որն օդային, ցամաքային և երկաթուղային կապով կապված կլինի մոտակա նավահանգիստների և խոշոր տրանսպորտային երակների հետ: Վահան Քերոբյանի խոսքով, ծրագիրը տնտեսական մեծ արդյունք կլինի ոչ միայն Շիրակի մարզի, այլև ամբողջ Հայաստանի համար: Էկոնոմիկայի նախարարը նաև հավելել է, որ ծրագիրն ինտեգրված է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին և հանդիսանում է «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի հյուսիս-արևմտյան հանգույցը, որն իրագործման պարագայում արդեն կապահովի Հայաստանի կապվածությունը նաև տարածաշրջանի մյուս երկրների հետ:
Վահան Քերոբյանի ներկայացմամբ, Կառավարությունն ունի ներդրման իր հատվածը, որը կազմում է 37 մլն դոլար, բայց նաև ներգրավվելու են խոշոր օտարերկրյա ներդրողներ, ովքեր պետք է լինեն չոր նավահանգստի օպերատորները և որոնց ներդրումների ծավալներն էապես ավելի մեծ կլինեն: «Նաև պետք է ներգրավենք արդյունաբերական ընկերությունների, որոնք արդեն արդյունաբերական պարկում կստեղծեն իրենց հզորությունները: Ծրագրի իրականացումը նախատեսվում է 5-7 տարվա ընթացքում»,- հավելել է Էկոնոմիկայի նախարարը:
Քննարկման արդյունքում որոշում է կայացվել նախնական հավանություն տալ նախագծին: Վարչապետը հանձնարարել է Էկոնոմիկայի նախարարությանը նախագծի իրականացման «ճանապարհային քարտեզ» ձևավորել՝ հետագա անելիքները հստակեցնելու նպատակով:
Օրակարգի շրջանակում կոմիտեի անդամներին ներկայացվել են նոր նախագծեր: Երևան քաղաքի ճանապարհաշինական ծրագրի շրջանակում ներկայացվել են «Թբիլիսյան խճուղի-Եղվարդի խճուղի ճանապարհահատվածի կառուցում» և «Ռուբինյանց-Աճառյան նոր ճանապարհի կառուցում» նախագծերը:
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն ընդգծել է, որ Թբիլիսյան խճուղին Միկոյան փողոցին միացնող կամուրջի կառուցումը չափազանց կարևոր նախագիծ է, որը M4 մայրուղին միացնում է հյուսիս-հարավ շրջանցիկ ճանապարհին և հավելել, որ ևս մի կամուրջ է կառուցվում Հրազդան գետի վրայով, որը Արաբկիր վարչական շրջանից ավտոտրանսպորտի բեռնաթափման տեսանկյունից էական ազդեցություն է ունենալու:
Քաղաքապետը, ներկայացնելով երկրորդ նախագիծը, ընդգծել է, որ արդյունքում էականորեն կնվազի Աճառյան-Մյասնիկյան փողոցներով բեռնափոխադրումը և հավելել, որ այս ծրագիրը նույնպես դրական ազդեցություն է ունենալու Երևանում ավտոմեքենաների խցանումների տեսանկյունից: «Վստահաբար այս երկու ծրագրերը պետք է իրականացվեն նաև Կառավարության աջակցությամբ: Խոշոր ծրագրեր են, և այս ծրագրերն էական ազդեցություն են ունենալու ոչ միայն բուն Երևան քաղաքում, երևանցիների համար, այլ նաև բեռնափոխադրողների համար, որոնք ունենալու են հնարավորություն՝ շրջանցել Երևան քաղաքը»,-նշել է Տիգրան Ավինյանը:
Նախագծերի քննարկման արդյունքում որոշում է կայացվել առաջին փուլով իրականացնել տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրություն, որի արդյունքներով հնարավոր կլինի նախագծերն իրականացնել:
Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ Թբիլիսյան-Միկոյան ճանապարհահատվածի և կամուրջի կառուցումը կտևի մոտավորապես 4-5 տարի, իսկ Ռուբինյանց և Աճառյան միացնող ճանապարհը մի փոքր ավելի քիչ ժամկետներում հնարավոր կլինի իրականացնել:
Հաջորդիվ՝ ներկայացվել է «Ջրածնի տնտեսության» նախագիծը: Էկոնոմիկայի նախարարը նշել է, որ տարբեր երկրներ փորձում են իրենց էներգետիկ փոխակերպման մեջ ներառել նաև կանաչ ջրածնի արտադրությունը և հավելել, որ Հայաստանում դիտարկվում է վերականգնվող էներգետիկ ռեսուրսներից կանաչ ջրածնի արտադրության արևային էներգիայի տարբերակը:
Նախագծի քննարկման արդյունքում որոշվել է ստեղծել ջրածնի հարցերով զբաղվող աշխատանքային խումբ, որում ներառված կլինեն թե՛ պաշտոնյաներ, թե՛ մասնավոր խորհրդատվական ընկերությունների ներկայացուցիչներ, թե՛ գիտնականներ: Աշխատանքային խմբի ձևավորման նպատակը Հայաստանի ջրածնային ռազմավարության մշակումն է

По словам Ваана Керобяна, правительство должно инвестировать 37 млн долларов (видео)
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна продолжились обсуждения вопросов повестки пятого заседания Инвестиционного комитета.
Сначала было представлено одобренное на 3-м заседании технико-экономическое исследование проекта “Создание сухого порта в Ширакской области”. Проект будет способствовать ускорению движения грузов, повышению качества и объемов грузоперевозок. В результате на базе являющихся свободной экономической зоной индустриальных парков будет создан многомодельный сухой порт, Армения станет транзитным транспортным и экспортно-ориентированным производственным центром.
Министр экономики Ваан Керобян отметил, что в результате реализации проекта в Гюмри будут созданы тысячи рабочих мест, транспортный узел, который будет связан воздушным, сухопутным и железнодорожным транспортом с близлежащими портами и крупными транспортными артериями. По словам Ваана Керобяна, проект станет большим экономическим результатом не только для Ширакской области, но и для всей Армении. Министр экономики также добавил, что проект интегрирован в проект “Перекресток мира” и является северо-западным узлом “Перекрестка мира”, который в случае реализации обеспечит связь Армении с другими странами региона.
По словам Ваана Керобяна, у правительства есть своя часть инвестиций, которая составляет 37 млн долларов, но будут привлечены также крупные иностранные инвесторы, которые должны стать операторами сухого порта и объемы инвестиций которых будут значительно больше. “Также нужно будет привлечь промышленные компании, которые уже будут создавать свои мощности в индустриальном парке. Реализация проекта рассчитана на 5-7 лет”, - добавил министр экономики.
По итогам обсуждения было принято решение предварительно одобрить проект. Премьер-министр поручил министерству экономики создать “дорожную карту” реализации проекта, чтобы уточнить дальнейшие шаги.
В рамках повестки членам Комитета были представлены новые проекты. В рамках проекта дорожного строительства города Еревана были представлены проекты “Строительство участка автодороги Тбилисское шоссе-Егвардское шоссе” и “Строительство новой дороги Рубинянц-Ачарян”.
Мэр Еревана Тигран Авинян подчеркнул, что строительство моста, соединяющего Тбилисское шоссе с улицей Микояна, является чрезвычайно важным проектом, соединяющим трассу М4 с объездной дорогой Север-Юг, и добавил, что строится еще один мост через реку Раздан, который будет иметь существенное значение с точки зрения разгрузки автотранспорта из административного района Арабкир.
Представляя второй проект, мэр подчеркнул, что в результате значительно будут сокращены грузоперевозки по улицам Ачарян-Мясникян, и добавил, что этот проект также окажет положительное влияние в плане пробок в Ереване. “Конечно, эти две программы должны быть реализованы при поддержке правительства. Это крупные проекты, и эти проекты окажут существенное влияние не только на сам город Ереван, на жителей Еревана, но и на грузоперевозчиков, которые получат возможность обходить город Ереван”, - сказал Тигран Авинян.
По итогам обсуждения проектов было принято решение провести на первом этапе технико-экономическое исследование, по результатам которого возможно будет реализовать проекты.
Тигран Авинян отметил, что строительство участка Тбилисское шоссе - улица Микоян и моста займет примерно 4-5 лет, а соединяющей улицы Рубинянц и Ачарян дороги - более короткое время.
Затем был представлен проект “Водородное хозяйство”. Министр экономики отметил, что различные страны пытаются включить производство зеленого водорода в свой энергетический переход, и добавил, что Армения рассматривает вариант солнечной энергетики – производства зеленого водорода из возобновляемых источников энергии.
По итогам обсуждения проекта было решено создать занимающуюся вопросами водорода рабочую группу, в которую войдут и должностные лица, и представители частных консалтинговых компаний, и ученые. Целью создания рабочей группы является разработка водородной стратегии Армении.