Ամեն ինչ անում ենք մեր միջազգային գործընկերների հետ տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու համար. Սիմոնյանը` Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունվարի 29-ին ընդունել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը:
Ողջունելով հյուրին` Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել Միջխորհրդարանական միությանը` տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հարցում ներգրավվածության համար:
Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ ԱԺ պատվիրակությունը մշտապես եղել է Միջխորհրդարանական միության ակտիվ անդամներից մեկը, որի պատգամավորները ներկայացված են կազմակերպության տարբեր մարմինների ղեկավար կազմերում:
Անդրադառնալով Խաղաղության պայմանագիր կնքելու շուրջ Ադրբեջանի հետ վարվող բանակցություններին` ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ հայկական կողմը կառուցողական է տրամադրված եւ բաց է այն քննարկումների համար, որոնք կնպաստեն փաստաթղթի ստորագրման գործընթացին:
«Հայաստանը ժողովրդավար երկիր է, սա այլեւս հաստատված փաստ է: Մենք ամեն ինչ արել եւ անում ենք մեր միջազգային գործընկերների հետ տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու համար»,- շեշտել է Ալեն Սիմոնյանը:
Մարտին Չունգոնգը բարձր է գնահատել Հայաստանի ջանքերը խաղաղության հաստատման բանակցություններում եւ նշել, որ Միջխորհրդարանական միությունն ամեն կերպ կաջակցի Խաղաղության պայմանագրի կյանքի կոչմանը:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ Միջխորհրդարանական միության (IPU) երիտասարդ պատգամավորների գլոբալ ֆորումին, որն անցկացվելու է 2024 թվականին` Հայաստանում:

Мы вместе с международными партнёрами делаем всё для установлена мира в регионе: Симонян – Генеральному секретарю Межпарламентского союза (видео)
Поддержи А1+!Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 29 января принял делегацию во главе с генеральным секретарем Межпарламентского союза Мартином Чунгонгом. Во встрече также принял участие вице-спикер НС Акоп Аршакян.
Приветствуя гостя, Ален Симонян поблагодарил Межпарламентский союз за участие в установлении мира в регионе.
Глава парламента отметил, что делегация НС всегда была одним из активных членов Межпарламентского союза, депутаты которого представлены в руководстве различных органов организации.
Коснувшись переговоров между Арменией и Азербайджаном по подписанию мирного договора, спикер НС подчеркнул, что армянская сторона настроена конструктивно и открыта для обсуждений, которые будут способствовать процессу подписания документа.
«Армения – демократическая страна, это уже состоявшийся факт. Мы с нашими международными партнерами сделали и делаем все для установления мира в регионе», - подчеркнул Ален Симонян.
Мартин Чунгонг высоко оценил усилия Армении в мирных переговорах и отметил, что Межпарламентский союз будет всемерно поддерживать реализацию мирного договора.
Был также затронут глобальный форум молодых депутатов Межпарламентского союза (МПС), который пройдет в 2024 году в Армении.