Վարչապետը կարևորել է Խարազիի այցը Հայաստան (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության Գերագույն առաջնորդի խորհրդական, արտաքին հարաբերությունների ռազմավարական խորհրդի ղեկավար Քամալ Խարազիի հետ:
Վարչապետը կարևորել է պարոն Խարազիի այցը Հայաստան և վստահություն հայտնել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի Հայաստան-Իրան հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ԻԻՀ նախագահի հետ պայմանավորվել են հետևողական քայլեր ձեռնարկել առևտրաշրջանառության ծավալների շարունակական ավելացման ուղղությամբ: Միաժամանակ, վարչապետը նշել է, որ ջերմությամբ է հիշում ԻԻՀ գերագույն առաջնորդի հետ հանդիպումը և խնդրել նրան փոխանցել իր ջերմ ողջույնները:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Իրան համագործակցության օրակարգին առնչվող տարբեր հարցեր: Դրանք վերաբերել են քաղաքական, տնտեսական կապերին, էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների և այլ ոլորտներում փոխգործակցությանը և համատեղ նախագծերի իրականացմանը:
Մտքեր են փոխանակվել Հարավային Կովկասում անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող հարցերի շուրջ: Վարչապետն ընդգծել է ՀՀ առանցքային մոտեցումները տվյալ հարցի շուրջ:
Տարածաշրջանում ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման համատեքստում վարչապետը կարևորել է ԻԻՀ դրական դիրքորոշումը ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի և դրա հիմքում դրված առանցքային սկզբունքների վերաբերյալ:

Премьер-министр отметил важность визита Харази в Армению (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян принял советника Верховного лидера Исламской Республики Иран, главу Стратегического совета по международным отношениям Камаля Харази.
Никол Пашинян подчеркнул важность визита господина Харази в Армению и выразил уверенность, что это придаст новый импульс дальнейшему развитию и укреплению армяно-иранских отношений. Премьер-министр отметил, что они договорились с президентом ИРИ предпринимать последовательные шаги в направлении последовательного увеличения объемов торгового оборота. Премьер-министр также отметил, что с теплотой вспоминает встречу с Верховным лидером Ирана, и попросил передать ему теплые приветствия.
Собеседники обсудили различные вопросы повестки сотрудничества Армения-Иран. Эти вопросы касались политических и экономических отношений, сотрудничества в энергетической, инфраструктурной и других сферах, реализации совместных проектов.
Состоялся обмен мыслями по вопросам безопасности и стабильности на Южном Кавказе. Премьер-министр подчеркнул ключевые подходы Республики Армения по этому вопросу.
В контексте разблокирования региональной инфраструктуры премьер-министр подчеркнул важность положительной позиции Ирана в отношении разработанного правительством Республики Армения проекта “Перекресток мира” и лежащих в его основе ключевых принципов.