ԿԳՄՍ նախարարն ընդունել է Ղազախստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանին
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաևին:
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ողջունելով դեսպանին՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է երկար տարիների գործընկերությունը երկու երկրների միջև և նշել, որ համագործակցության լավ փորձ է ձևավորվել, որը զարգանալու և ընդլայնվելու հեռանկարներ ունի:
Դեսպան Իմանբաևը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, հույս է հայտնել, որ երկու երկրների միջև ոլորտային արդյունավետ համագործակցությունը կշարունակվի նաև հետագայում:
Դեսպանը, մասնավորապես, կարևորել է կրթության և գիտության ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումները և երկկողմ կապերի զարգացումը:
Ներկայացնելով ՀՀ-ում ընթացող բարեփոխումները՝ նախարարը շեշտել է բուհերի միջազգայնացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները, ինչպես նաև կարևորել միջբուհական համատեղ հետազոտական նախագծերը:
Ժաննա Անդրեասյանը դեսպանին տեղեկացրել է, որ Երևանի պետական համալսարանում ներդրված կրթական ծրագիրը ղազախերեն ուսումնասիրելու հնարավորություն է ընձեռում: Նա կարևորել է, որ Ղազախստանում նույնպես ներդրվի հայերենի ուսուցման բուհական ծրագիր. «Կարծում եմ՝ դա երկու բուհերի միջև համագործակցության հրաշալի առիթ կլինի, որի շրջանակում հնարավոր կլինի նաև կազմակերպել ուսանողների, ինչպես նաև դասախոսների փորձի փոխանակման ծրագրեր», - ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Կողմերը կարևորել են նաև սպորտի, երիտասարդության և մշակույթի ոլորտներում համագործակցության հեռանկարները:
Հանդիպման ավարտին դեսպան Բոլատ Իմանբաևը Ժաննա Անդրեասյանին նվիրել է 2023թ. նոյեմբերին հայերենով լույս տեսած «Ղազախական ժողովրդական հեքիաթներ» գիրքը:

Министр ОНКС приняла Чрезвычайного и Полномочного Посла Казахстана
Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян приняла чрезвычайного и полномочного посла Республики Казахстан в Армении Болата Иманбаева. На встрече присутствовал также заместитель министра ОНКС Артур Мартиросян.
Приветствуя посла, министр Жанна Андреасян подчеркнула долгосрочное партнерство между двумя странами и отметила, что сформирован хороший опыт сотрудничества, имеющий перспективы развития и расширения.
Посол Иманбаев, поблагодарив за прием, выразил надежду, что эффективное сотрудничество между двумя странами будет продолжаться и в дальнейшем.
В частности, посол подчеркнул реформы, реализуемые в сфере образования и науки, а также развитие двусторонних отношений.
Представляя реформы, реализуемые в Республике Армения, министр подчеркнула работу, проводимую в направлении интернационализации университетов, а также важность межуниверситетских совместных исследовательских проектов.
Жанна Андреасян сообщила послу, что образовательная программа, представленная в ЕГУ, дает возможность изучать казахский язык. Она подчеркнула, что в Казахстане также должна быть внедрена университетская программа изучения армянского языка. «Думаю, это будет прекрасная возможность для сотрудничества между двумя университетами, в рамках которого можно будет организовать программы обмена как студентами, так и преподавателями», - сказала Жанна Андреасян.
Стороны также подчеркнули перспективы сотрудничества в сферах спорта, вопросов молодежи и культуры.
В завершение встречи посол Болат Иманбаев подарил Жанне Андреасян книгу «Казахские народные сказки» на армянском языке, изданную в ноябре  2023 года.