Հայաստանը դեսպանության համար կգնի Ֆրանսիայի երրորդ նախագահին պատկանող շենքը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանը կգնի Փարիզի 16-րդ թաղամասում տեղակայված Ֆրանսիայի 5-րդ Հանրապետության 3-րդ նախագահ Վալերի Ժիսկար դ՝Էստենին պատկանող շենքը՝ ՀՀ դեսպանատունն այնտեղ տեղակայելու նպատակով։ Հարցը Հայաստանի կառավարության փետրվարի 15-ի նիստի օրակարգում է։
Նշվում է, որ նախագծի ընդունումը պայմանավորված է Ֆրանսիայի Հանրապետությունում ՀՀ դեսպանության շենք ձեռք բերելու անհրաժեշտությամբ:
«Առաջարկվող շինությունը տեղակայված է Փարիզի 16-րդ թաղամասում, ունի պատմական արժեք, քանի որ 1956 թվականից այն պատկանել է Ֆրանսիայի 5-րդ Հանրապետության 3-րդ նախագահ Վալերի Ժիսկար դ՝Էստենին։ Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության երկարատև բանակցությունների արդյունքում վաճառող կողմը համաձայնել է վաճառել այն 23 միլիոն եվրոյի դիմաց, մինչդեռ հեղինակավոր գնահատող կազմակերպությունների գնահատականների համաձայն՝ շինության իրական արժեքը զգալիորեն գերազանցում է այդ գումարը:
Կողմերի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն վաճառքի մտադրության մասին համաձայնագիրը ստորագրելու պահին հայկական կողմն, ըստ գործող ընթացակարգի, պետք է փոխանցի կանխավճար՝ ընդհանուր գումարի 10 տոկոսի չափով»,-նշված է նախագծի հիմնավորման մեջ։
Նախագծով առաջարկվում է շենքը ձեռք բերելու համար նախատեսված գումարի կանխավճարի տրամադրում, ուստի առաջարկվում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությանը 2024 թվականի պետական բյուջեի Հայաստանի Հանրապետության կառավարության պահուստային ֆոնդի միջոցների հաշվին հատկացնել 2 միլիոն 300 հազար եվրոյին համարժեք դրամ։

Армения для посольства приобретёт здание, принадлежащее третьему президенту Франции
Поддержи А1+!Армения для своего посольства во Франции приобретет здание, принадлежащее третьему президенту Пятой Французской Республики Валери Жискару д'Эстену, расположенное в 16-м округе Парижа. Этот вопрос среди прочих включен в повестку дня заседания правительства Армении 15 февраля.
Отмечается, что принятие проекта обусловлено необходимостью приобретения здания для посольства РА во Франции.
«Предлагаемое здание расположено в 16-м округе Парижа, оно имеет историческую ценность, поскольку с 1956 года принадлежало 3-му президенту 5-й Французской республики Валери Жискару д'Эстену. В результате длительных переговоров посольства РА во Франции продавец согласился продать его за 23 миллиона евро, хотя по оценкам авторитетных оценочных организаций, реальная стоимость здания значительно превышает эту сумму.
Согласно достигнутой между сторонами договоренности, в момент подписания договора о намерении продажи армянская сторона в соответствии с действующим порядком должна будет перечислить авансовый платеж в размере 10 % от общей суммы», - говорится в обосновании проекта.
Проектом предлагается из средств Резервного фонда государственного бюджета Республики Армения на 2024 год выделить сумму в драмах, равнозначную 2 миллионам 300 000 евро, предусмотренную для предоплаты покупки здания, предоставить ее Министерству иностранных дел Армении.