Փաշինյանի գլխավորությամբ քննարկվել են ՀՀ 2024 թվականի առաջին եռամսյակի պետական բյուջեի կատարմանը վերաբերող հարցեր (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են ՀՀ 2024 թվականի առաջին եռամսյակի պետական բյուջեի կատարմանը վերաբերող հարցեր:
Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել գերատեսչությունների կողմից իրականացված կապիտալ ծախսերի կատարմանը, հարկային և մաքսային եկամուտների ցուցանիշներին, արտաքին առևտրաշրջանառության տեմպերին և առաջիկա միտումներին: Նշվել է, որ հունվար-փետրվար ամիսներին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 16,3 տոկոս: Այս համատեքստում, մտքեր են փոխանակվել տնտեսության զարգացման հետագա հնարավորությունների ու քայլերի շուրջ:
Վարչապետ Փաշինյանը պատասխանատուներին հանձնարարականներ է տվել ծրագրերի պլանավորման, բյուջետավորման ու կապիտալ ծախսերի արդյունավետ կատարման վերաբերյալ: Միաժամանակ, վարչապետն Էկոնոմիկայի նախարարությանը հանձնարարել է առաջիկայում ներկայացնել տնտեսական աճի հետագա առաջմղմանն ուղղված նոր առաջարկություններ:

Под руководством Пашиняна обсуждались вопросы, связанные с исполнением госбюджета РА за первый квартал 2024 года (видео)
Поддержи А1+!Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы, связанные с исполнением государственного бюджета Республики Армения за первый квартал 2024 года. Обсуждались вопросы выполнения капитальных расходов, показатели налоговых и таможенных доходов, темпы внешнеторгового оборота и будущие тенденции.
В частности, были затронуты исполнение ведомствами капитальных затрат, показатели налоговых и таможенных доходов, темпы внешнеторгового оборота и предстоящие тенденции. Было отмечено, что показатель экономической активности в январе-феврале составил 16,3 процента. В этом контексте состоялся обмен мыслями о дальнейших возможностях экономического развития и шагах в этом направлении.
Премьер-министр Пашинян дал ответственным лицам поручения относительно планирования, бюджетирования и эффективного исполнения капитальных расходов. Вместе с тем премьер-министр поручил министерству экономики в ближайшее время представить новые предложения по дальнейшему стимулированию экономического роста.