Բանգլադեշի վարչապետը հրաժարական է տվել և հեռացել երկրից (տեսանյութ)
Բանգլադեշի վարչապետ Շեյխ Հասինան հրաժարական է տվել և հեռացել երկրից՝ շուրջ 280 զոհի պատճառ դարձած հակակառավարական ցույցերի ֆոնին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով տարբեր աղբյուրներ։
Բանակի գլխավոր հրամանատարը հայտարարել է, որ երկրում ժամանակավոր կառավարություն կձևավորվի։
Տարբեր հրապարակումների համաձայն՝ 76-ամյա Հասինան ռազմական ուղղաթիռով իր քրոջ հետ միասին ուղևորվել է դեպի Հնդկաստան։ Ըստ CNN News 18 հեռուստաալիքի՝ նա վայրէջք է կատարել Հնդկաստանի հյուսիս-արևելյան Տրիպուրա նահանգի մայրաքաղաք Ագարտալայում։
Հեռուստաընկերությունների հրապարակած կադրերի համաձայն՝ հազարավոր մարդիկ դուրս են եկել մայրաքաղաք Դաքայի փողոցներ՝ իրենց ցնծությունն արտահայտելով։ Հազարավոր մարդիկ էլ ներխուժել են Հասինայի պաշտոնական նստավայր և այնտեղից տարել տարբեր իրեր, այդ թվում՝ հեռուստացույցներ, աթոռներ, սեղաններ, հավելում է Reuters-ը։
Բանգլադեշում ցույցեր են տեղի ունենում հուլիսից. ցուցարարները պահանջում էին վերացնել պետական աշխատատեղերի քվոտաների համակարգը։ Այնուհետև ցույցերը վերածվեցին ավելի ընդարձակ հակակառավարական շարժման՝ վարչապետի հրաժարականի պահանջով։
Միայն օգոստոսի 4-ին ցույցերի ընթացքում առնվազն 90 մարդ էր զոհվել, իսկ օգոստոսի 5-ին իրավապահների և ցուցարարների միջև բախումների ժամանակ առնվազն 6 մարդ է զոհվել։

Премьер-министр Бангладеш подала в отставку и покинула страну (видео)
Поддержи А1+!Премьер-министр Бангладеш Шейх Хасина подала в отставку и покинула страну на фоне антиправительственных протестов, в результате которых погибло около 280 человек. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Reuters со ссылкой на различные источники.
Главнокомандующий армией заявил, что в стране будет сформировано временное правительство.
По данным различных изданий, 76-летняя Хасина отправилась в Индию вместе с сестрой на военном вертолете. По данным канала CNN News 18, он приземлился в Агартале, столице северо-восточного индийского штата Трипура.
Судя по кадрам, опубликованным телекомпаниями, тысячи людей вышли на улицы столицы Дакки, выражая свою радость. Тысячи людей также ворвались в официальную резиденцию Хасины и вынесли оттуда различные вещи, в том числе телевизоры, стулья, столы, добавляет Reuters.
Демонстрации проходят в Бангладеш с июля. Протестующие требовали отмены системы квот на государственные должности. Затем демонстрации переросли в более широкое антиправительственное движение с требованием отставки премьер-министра.
Только 4 августа в ходе демонстраций погибли не менее 90 человек, а 5 августа в столкновениях между правоохранителями и протестующими погибли не менее 6 человек.