Աջակցիր «Ա1+»-ինՄեկ տարի առաջ սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից ռազմական հարձակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ բնիկ բնակչությունը՝ ավելի քան 115 000 հայ, մի քանի օրվա ընթացքում ստիպված եղավ լքել սեփական բնակավայրերը։ Այս տեղահանությունը, որը էթնիկ զտման քաղաքականության վերջին փուլն էր, տեղի ունեցավ ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանի ընթացքում, երբ ողջ միջազգային հանրությունը հերթական անգամ քննարկում էր հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման, կայունության հաստատման ու զարգացման հրամայականը՝ դատապարտելով ուժի կիրառման, միջազգային նորմերի, մարդու իրավունքների խախտումների դրսևորումներն աշխարհի տարբեր անկյուններում։
Անցնող մեկ տարվա ընթացքում ՀՀ կառավարությունը, այդ թվում նաև՝ միջազգային գործընկերների աջակցությամբ, ձեռնարկեց բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ հասցեագրելու ԼՂ տեղահանված հայերի առաջնային և միջնաժամկետ կարիքները, ինչպես նաև մշակելու երկարաժամկետ հեռանկարում անհրաժեշտ ծրագրեր։
Հաջորդ շաբաթ Նյու Յորքում կրկին մեկնարկելու են ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի բարձրաստիճան քննարկումները. վերջին մեկ տարվա իրադարձություւններն ի ցույց են դնում միջազգային կայունության ապահովման ուղղությամբ անհետաձգելի ջանքերի, խաղաղության հաստատման հնարավորություն տվող գաղափարների, քայլերի կյանքի կոչման կարևորությունը։
Հարավային Կովկասում կայունության ապահովման հարցում Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումը հստակ է. խաղաղության և հարաբերությունների շուտափույթ հաստատում՝ հիմնված ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հարգման, տարածաշրջանում կայուն զարգացման, արդյունավետ փոխկապակցվածության, բարեկեցության ապահովման տեսլականի վրա։ Վերջինիս կյանքի կոչման՝ այս պահին առկա հնարավորությունը բաց չթողնելու և սերունդների համար առավել կայուն ու արժանապատիվ կյանքի համար նպաստավոր միջավայր ձևավորելու նպատակով այս հարցում շահագրգիռ մյուս դերակատարներից ակնկալում ենք անհրաժեշտ քաղաքական կամքի և խաղաղության օրակարգին հանձնառության հստակ դրսևորում։

Поддержи А1+!Ровно год назад, 19 сентября, в результате военного нападения Азербайджана население Нагорного Карабаха, составляющее более 115 тысяч армян, в течение нескольких дней было вынуждено покинуть свои дома. По этому поводу Министерство иностранных дел Республики Армения выступило с заявлением.
"Год назад, 19 сентября, в результате военного нападения Азербайджана все коренное население Нагорного Карабаха - более 115 тысяч армян - в течение нескольких дней было вынуждено покинуть свои дома. Эта депортация, ставшая последним этапом политики этнической чистки, произошла во время сессии Генеральной Ассамблеи ООН, когда все международное сообщество в очередной раз обсуждало императив мирного урегулирования конфликтов, установления стабильности и развития, осуждая применение силы, нарушения международных норм и прав человека в разных уголках мира.
За прошедший год правительство РА, в том числе при поддержке международных партнеров, предприняло все необходимые шаги для удовлетворения первоочередных и среднесрочных потребностей изгнанных из Нагорного Карабаха армян, а также для разработки необходимых программ на долгосрочную перспективу.
Обсуждения на высоком уровне Генеральной Ассамблеи ООН начнутся снова на следующей неделе в Нью-Йорке. События прошлого года демонстрируют важность срочных усилий по обеспечению международной стабильности, реализации идей и шагов, способствующих установлению мира", - говорится в заявлении.
В заявлении МИД также подчеркивается, что позиция Республики Армения по обеспечению стабильности на Южном Кавказе ясна - скорейшее установление мира и отношений, основанных на уважении суверенитета и территориальной целостности, устойчивом развитии в регионе, эффективной взаимосвязи и обеспечении процветания.
“Для претворения этого в жизнь и создания среды, способствующей более стабильной и достойной жизни для поколений, мы ожидаем от других акторов, заинтересованных в этом вопросе, четкой демонстрации необходимой политической воли и приверженности мирной повестке ”, - отмечается в заявлении МИД Республики Армения.