Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Չեխիայի վարչապետի խորհրդականի հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Չեխիայի Հանրապետության մայրաքաղաք Պրահա կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում հանդիպել է Չեխիայի վարչապետի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Տոմաշ Պոյարի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են հայ-չեխական երկկողմ օրակարգի հարցերին առնչվող լայն շրջանակի, գոհունակությամբ ընդգծել առկա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը և նախանշել հետագա համագործակցության հնարավոր ուղիները: Վերոնշյալի համատեքստում կարևորվել է Հայաստան-Չեխիա երկկողմ անվտանգային և տնտեսական հարաբերությունների զարգացման անհրաժեշտությունը:
Կողմերը նաև անդրադարձել են արտատարածաշրջանային և տարածաշրջանային անվտանգությանն ու խաղաղությանն առնչվող հարցերին, որոնց շրջանակներում ԱԽ քարտուղարը զրուցակցի խնդրանքով ներկայացրել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները:

463209074_868034502085813_8016152410668807275_n
Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян в рамках рабочего визита в Прагу провел встречу с советником премьер-министра Чехии по национальной безопасности Томашем Пояром.
В ходе встречи стороны обсудили широкий спектр вопросов армяно-чешской двусторонней повестки дня, с удовлетворением подчеркнули высокий уровень существующего политического диалога и наметили возможные пути дальнейшего сотрудничества. В контексте вышеизложенного была подчеркнута необходимость развития двусторонних отношений между Арменией и Чехией в сферах безопасности и экономики.
Стороны также затронули вопросы, связанные с внерегиональной и региональной безопасностью и миром, в рамках которого секретарь Совета безопасности по просьбе собеседника представил последние развития в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.