Վարշավայում բացվել է Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակին նվիրված ցուցահանդես
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ Վարշավայի «Զախենտա» արվեստի ազգային պատկերասրահում բացվել է Սերգեյ Փարաջանովի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված ցուցահանդես։
Ցուցադրությունը ներկայացնում է հանճարեղ ռեժիսորի կյանքն ու գործունեությունը կյանքի դժվարությունների, ազատազրկման, հետապնդումների և այլ փուլերում։
Ցուցահանդեսն իրականացվել է Սերգեյ Փարաջանովի թանգարանի նախաձեռնությամբ՝ Լեհաստանում ՀՀ դեսպանության, Լեհաստանում սփյուռքի հանձնակատարի, «Զախենտա» արվեստի ազգային պատկերասրահի, Fundacja Polsko-Ormiańska լեհ-հայկական հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ։
Սերգեյ Փարաջանովի ինքնատիպ արվեստը ներկայացնող ցուցահանդեսը գրավել է լեհ արվեստասեր հանրության ուշադրությունը. այն գործելու է մինչև 2025 թ. հունվարի 12-ը:

Поддержи А1+!При поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта (МОНКС) Республики Армения в Национальной художественной галерее «Захента» в Варшаве открылась выставка, посвященная 100-летию со дня рождения Сергея Параджанова.
Выставка представляет жизнь и деятельность гениального режиссера в различные периоды жизненных трудностей, тюремного заключения, преследований.
Выставка организована по инициативе Музея Сергея Параджанова при сотрудничестве с посольством РА в Польше, уполномоченным по делам диаспоры в Польше, Национальной художественной галереей "Захента" и Польско-армянским фондом Fundacja Polsko-Ormianska.
Выставка, представляющая уникальное искусство Сергея Параджанова, привлекла внимание польской публики, любящей искусство. Она будет действовать до 12 января 2025 года.