Փաշինյանը Կառավարությունում հյուրընկալել է Լեհաստանի նախագահին (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարությունում հյուրընկալել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջույնի խոսքում վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Մեծարգո պարոն նախագահ, ողջունում եմ Ձեզ և Ձեր պատվիրակությանը Հայաստանի Հանրապետությունում: Շատ եմ կարևորում այս այցը Հայաստանի և Լեհաստանի միջև հարաբերությունների հետագա զարգացմանը խթանելու առումով և կարծում եմ, որ իրականում հարաբերությունների զարգացման շատ մեծ պոտենցիալ կա, որը ցավոք չեմ կարող ասել, որ մեծապես օգտագործված է: Իհարկե, տարբեր հարթակներում մենք հանդիպելու, խոսելու առիթներ ունեցել ենք և ուրախ եմ այս առիթի համար, որ մեր խոսակցությունը շարունակելու հնարավորություն կունենանք: Կրկին ողջունում եմ Ձեզ և բարով եք եկել»:
Իր խոսքում Լեհաստանի նախագահը նշել է. «Հարգարժան պարոն վարչապետ, հարգելի ներկաներ, նախ ուրախ եմ, որ հնարավորություն ստեղծվեց իրագործելու իմ պաշտոնական այցը Հայաստան: Ցանկանում եմ խորին երախտագիտությունս հայտնել Ձեզ՝ պարոն վարչապետ, ինչպես նաև Հայաստանի նախագահին նման վերաբերմունքի, մեր ժողովուրդների և պետությունների միջև այդքան բարյացակամ և լավ հարաբերություններ ստեղծելու համար: Ինչո՞ւ եմ ես դա հատուկ ընդգծում, քանի որ ես 9,5 տարի է, ինչ Լեհաստանի նախագահն եմ և պետք է նշեմ, որ դրանից առաջ այդպես չեն եղել մեր հարաբերությունները: Դա չափազանց կարևոր է ինձ համար»:
Զրուցակիցները կարևորել են Հայաստանի և Լեհաստանի քաղաքական, տնտեսական, զբոսաշրջության, մշակութային և հումանիտար ոլորտներում համագործակցության շարունակական զարգացումն ու ընդլայնումը: Կողմերն ընդգծել են առևտրատնտեսական կապերի խթանման ուղղությամբ հետևողական քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը: Այդ համատեքստում, Նիկոլ Փաշինյանը և Անջեյ Դուդան առանցքային են համարել միջկառավարական համագործակցության ակտիվացումը, բարձր մակարդակի փոխայցելությունները:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Եվրոպական միություն փոխգործակցությանը վերաբերող հարցերի: Լեհաստանի նախագահը հայտնել է իր երկրի աջակցությունը ԵՄ-ի հետ հարաբերություններն ընդլայնելու և Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ, ինչպես նաև ողջունել ՀՀ-ի հետ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը:
Վարչապետ Փաշինյանն Անջեյ Դուդային է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումների վերջին զարգացումներն ու հայկական կողմի սկզբունքային դիրքորոշումները: Վարչապետն ընդգծել է Հայաստանի հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին:

Пашинян принял президента Польши в правительстве (видео)
Поддержи А1+!Премьер-министр Никол Пашинян принял в правительстве находящуюся с официальным визитом в Армении делегацию во главе с президентом Польши Анджеем Дудой.
В своей приветственной речи премьер-министр Пашинян отметил:
“Уважаемый господин президент, приветствую Вас и Вашу делегацию в Республике Армения. Я придаю этому визиту большое значение с точки зрения стимуляции дальнейшего развития отношений между Арменией и Польшей и считаю, что на самом деле существует очень большой потенциал для развития отношений, который, к сожалению, не могу сказать, что реализован в полной мере. Конечно, у нас были разные поводы встретиться и поговорить на разных площадках, и я рад этому поводу, что у нас будет возможность продолжить наш разговор. Приветствую Вас еще раз и добро пожаловать”.
В своей речи президент Польши отметил:
“Уважаемый премьер-министр, уважаемые присутствующие, прежде всего, я рад, что появилась возможность совершить официальный визит в Армению. Хочу выразить Вам, господин премьер-министр, а также президенту Армении, глубокую признательность за такое отношение, создание таких дружественных и хороших отношений между нашими народами и государствами. Почему я особо подчеркиваю это? Я являюсь президентом Польши уже 9,5 лет и должен отметить, что до этого наши отношения не были такими. Это очень важно для меня”.
Собеседники подчеркнули важность постоянного развития и расширения сотрудничества между Арменией и Польшей в политической, экономической, культурной и гуманитарной сферах. Стороны подчеркнули необходимость последовательных шагов по развитию торгово-экономических связей. В этом контексте Никол Пашинян и Анджей Дуда подчеркнули ключевую роль активизации межправительственного сотрудничества и взаимных визитов на высоком уровне.
Были затронуты вопросы сотрудничества Армения-Европейский союз. Президент Польши выразил поддержку своей страны расширению отношений с ЕС и осуществлению демократических реформ в Армении, а также приветствовал начало диалога о либерализации визового режима с Арменией.
Премьер-министр Пашинян представил Анджею Дуде последние развития в процессе переговоров по армяно-азербайджанскому мирному договору и принципиальные позиции армянской стороны. Премьер-министр подчеркнул приверженность Армении повестке мира.