Հալեպի հայերը գերադասում են մնալ տներում, տարհանման հնարավորությունն առայժմ բացակայում է․ Զարեհ Սինանյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի Հանրապետության Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը բոլոր հնարավոր միջոցներով կապ է պահպանում Սիրիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ՝ վերջին ռազմական լարվածության հետևանքով ստեղծված իրավիճակի շուրջ տեղեկություններ ստանալու և, ըստ այդմ, հնարավոր աջակցություն ցուցաբերելու համար:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մանրամասնեց, որ, չնայած կապի միջոցները վատ են գործում, սակայն բոլոր հնարավոր ձևերով փորձում են կապը պահել:
Նրա խոսքով՝ վերջին ռազմական լարման հետևանքով լուրջ իրավիճակ է ստեղծվել Հալեպում, որտեղ մինչև 10 հազար հայ հայտնվել է զինյալների հսկողության ներքո գտնվող հատվածում:
Ըստ Սինանյանի՝ հալեպահայերը գերադասում են մնալ տներում և չեն կարող դուրս գալ քաղաքից, ուստի տարհանման հնարավորությունն առայժմ բացակայում է:
Շարունակվող ռազմագործողությունների հետևանքով անհանգիստ իրավիճակ է ստեղծվել Քեսաբում, Դամասկոսում, հատկապես որ, ինչպես նշեց Սինանյանը, Սիրիայի կառավարական զորքերին չի հաջողվել կասեցնել զինյալների առաջխաղացումը:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գնահատմամբ՝ համեմատաբար հանգիստ է իրավիճակը Լաթաքիայում:
Այդուհանդերձ, այն քաղաքներում, որտեղ իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է,տեղի հայերն անհանգստացած են ռազմագործողությունների թատերաբեմում հայտնված բնակավայրերում գտնվող իրենց հարազատների համար:
«Չնայած կապը շատ վատ վիճակում է, սակայն շարունակում ենք բոլոր հնարավոր միջոցներով ակտիվ կապ պահպանել Սիրայում մեր հայրենակիցների հետ․ ում հետ կարողանում ենք, խոսում ենք իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկություն ստանալու համար»,-ընդգծեց Սինանյանը:

Главный уполномоченный по делам диаспоры Республики Армения Заре Синанян всеми возможными способами поддерживает связь с представителями сирийской армянской общины с целью получения информации о ситуации, сложившейся в результате военной напряженности и, соответственно, оказания возможной помощи.
В беседе с корреспондентом Арменпресс Заре Синанян уточнил, что, хотя средства связи и не работают должным образом, они стараются поддерживать связь всеми возможными способами.
По его словам, в результате военной напряженности серьезная ситуация возникла в Алеппо, где на территории, находящейся под контролем боевиков, осталось до 10 000 армян.
По словам Синаняна, армяне Алеппо предпочитают оставаться дома и не могут покинуть город, так как возможности эвакуации пока нет.
В результате продолжающихся военных действий в Кесабе в Дамаске сложилась непростая ситуация, сирийским правительственным войскам не удалось остановить продвижение боевиков.
По словам главного уполномоченного ситуация в Латакии относительно спокойная.
Тем не менее, даже в тех городах, где ситуация относительно спокойная, местные армяне беспокоятся за своих родных в населенных пунктах, оказавшихся в поле военных действий.
“Хотя связь очень плохая, мы продолжаем всеми возможными способами поддерживать активные контакты с нашими соотечественниками в Сирии. Мы говорим со всеми, с кем можем, чтобы получить информацию о ситуации”, - подчеркнул Синанян.
На прошлой неделе антиправительственные силы Сирии начали наступление в провинциях Идлиб и Алеппо. Им удалось взять под контроль ряд населенных пунктов, также и Алеппо. Захват Алеппо - крупнейший успех сирийских антиправительственных сил за последние годы. С 2016 года сирийское правительство взяло город под полный контроль.