Բաղրամյանի պայքարից 1 տարի անց. ինչ ունենք այսօր (տեսանյութ)
Մեկ տարի առաջ՝ հունիսի 23-ի առավոտյան, Երևանն արթնացավ ոստիկանական բռնությունների մասին լուրերից։ Ոստիկանությունը ուժ կիրառեց էլեկտրաէներգիան 7 դրամով թանկացնելու որոշումից դժգոհ քաղաքացիների նկատմամբ։
Ոստիկանական գործողությունների արդյունքում վնասվածքներ ստացան ոչ միայն սովորական քաղաքացիները։ Խոչընդոտվեց նաեւ լրագրողների աշխատանքը։
Բաղրամյան պողոտան բռնությամբ մաքրելու ոստիկանության պլանը տվեց հակառակ արդյունքը։ Նույն օրը երեկոյան Բաղրամյանում արդեն հազարավոր քաղաքացիներ էին հավաքվել ՝ արդեն ոչ միայն էլեկտրաէներգիան չթանկացնելու, այլ նաև բռնությունների հեղինակներին պատժելու պահանջով։
Հունիսի 23-ի բռնությունների կրկնությունը թույլ չտալու համար ցուցարարների ու ոստիկանության միջև քաղաքական գործիչների ու մտավորականների պատ կազմվեց։ Որոշ գործիչների ցուցարարները ոչ հյուրընկալ ընդունեցին։
Բաղրամյան պողոտան դարձավ երևանցիների երեկոյան զբոսանքի սիրված վայրերից մեկը։ Հերթապահության երեկոներն ուղեկցվում էին երաժշտական կատարումներով։
Էլեկտրիկ Երևանի համար վճռորոշ էր Սերժ Սարգսյանի հունիսի 27-ի հայտարարությունը՝ աուդիտ անցկացնելու մասով՝ սակագնի բարձրացման հիմնավորված լինելը պարզելու համար։
«Ոչ թալանին» նախաձեռնության անդամների մի մասը հայտարարեցին աուդիտ անցկացնելու մասին Սերժ Սարգսյանի որոշումով բավարարված լինելու և բողոքի ակցիան Օպերայի տարածք տեղափոխելու մասին։
Նրանց հետ Ազատության հրապարակ չգնացած քաղաքացիները Բաղրամյանում մնացին ևս մեկ շաբաթ, իսկ հետզհետե շարժման մասնակիցների թիվը նվազեց, ոստիկանությունն էլ վերականգնեց պողոտայի երթևեկությունը։
Բաղրամյանցիների պահանջը՝ չեղարկել էլեկտրաէներգիան թանկացնելու ՀԾԿՀ որոշումը, այդպես էլ մնաց անկատար։ Հոսանքի ցերեկային սակագին գինը մնաց 49 դրամ, իսկ գիշերայինը՝ 42։
Էլեկտրիկ Երևանի պայքարը, սակայն, անհետևանք չմնաց Հայկական էլեկտրական ցանցեր ընկերության համար։ Փոխվեց սեփականատերը, այն ձեռք բերեց Տաշիր Գրուպ ընկերությունը։
Ի դեպ, այս օրերին կրկին քննարկվում է էլեկտրաէներգիան էժանացնելու հարցը։ Հոսանքի սակագնի 4 դրամով նվազեցումը Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը կքննարկվի հունիսի 24-ին։
Սակայն, չի բացառվում, որ սուբսիդավորումից օգտվող խավի համար էժանացում չլինի, քանի որ դեռ պարզ չէ՝ նոր որոշումից հետո այդ արտոնությունը կմնա՞, թե՞ ոչ:

Борьба на проспекте Баграмяна - год спустя (видео)
Год назад 23 июня утром Ереван проснулся от новостей о насилии со стороны полиции. Полиция применила силу по отношению к гражданам, которые выступали против решения о повышении тарифов на электроэнергию на 7 драм.
В результате действий полиции травмы получили не только обычные граждане. Оказывали препятствия работе журналистов.
План полиции очистить проспект Баграмяна силой дал обратный результат. В тот же день вечером на Баграмяна собралось уже несколько тысяч граждан, протестующих не только против повышения тарифов на электроэнергию, но и требующих наказать авторов насилия.
Для предотвращения повторения насилия 23 июня политические деятели и представители интеллигенции сформировали стену между протестующими и полицией. Некоторых деятелей протестующие приняли недоброжелательно.
Проспект Баграмяна стал одним из любимых мест жителей Еревана для вечерних прогулок. Вечерние дежурства сопровождались музыкой.
Для ElectricYerevan решающим стало заявление Сержа Саргсяна 27 июня по части проведения аудита для выяснения оснований для повышения тарифов на электроэнергию.
Некоторые члены инициативы "Нет грабежу" заявили о том, что удовлетворены заявлением Сержа Саргсяна и переводят акцию протеста на территорию Оперы.
Оставшиеся граждане провели на проспекте Баграмяна еще неделю, а затем число участников сократилось, полиция возобновила движение по проспекту..
Требование участников акции - отменить решение КРОУ о повышении тарифов - так и не было выполнено. Дневной тариф остался 49 драм, ночной - 42.
Борьба ElectricYerevan, однако, вызвала последствия в ЭСА. Поменялся собственник, компанию приобрела компания Ташир Групп.
Кстати, в эти дни также обсуждается вопрос снижения тарифов на электроэнергию. 24 июня КРОУ обсудит вопрос снижения тарифа на 4 драма.