Տիգրան Խուդավերդյանը կգլխավորի ամերիկյան Uber-ի և ռուսական Яндекс.Такси-ի նոր համատեղ ընկերությունը (տեսանյութ)
Яндекс.Такси-ի գլխավոր տնօրեն Տիգրան Խուդավերդյանը կգլխավորի ռուս-ամերիկյան նոր համատեղ ընկերությունը, որը նախատեսում է ընդլայնել գործունեությունը Ռուսաստանում, և որոշ ԱՊՀ երկրներում, այդ թվում՝ Հայաստանում:
Վերջերս հայտնի դարձավ, որ ամերիկյան Uber ընկերությունը և ռուսական Яндекс.Такси-ին նոր գործընկերություն են ձևավորել, որի շրջանակներում երկու ընկերությունները պատրաստվում են միավորել տաքսիների առցանց պատվերների ծառայությունները Ռուսաստանում և որոշ ԱՊՀ երկրներում՝Հայաստանում, Վրաստանում, Ադրբեջանում, Բելառուսում և Ղազախստանում:
Նշենք, որ Սան Ֆրանցիսկոյում հիմնված և տաքսի ծառայությունների ոլորտում հեղափոխություն իրականացրած Uber առցանց ծառայությունը մասնավոր անձանց հնարավորություն է տալիս տաքսի ծառայություն մատուցել առանձին անհատների, ինչպես նաև՝ մարդկանց խմբերի, մեքենայից համատեղ օգտվելու սկզբունքով:
Ամերիկյան Uber-ը պատրաստվում է ստղեծվող ընկերությունում ներդնել 225 միլիոն դոլար, իսկ Яндекс.Такси-ն՝ 100 միլիոն: Ըստ գործարքի վերաբերյալ տարածված մամլո հաղորդագրության՝ 4 միլիարդ դոլար գնահատվող նոր ընկերության բաժնետոմսերի 59,3 տոկոսը պատկանելու է ռուսական Яндекс-ին, 36,6 տոկոսը՝ Uber-ին, իսկ 4,1 տոկոսը՝ աշխատակիցներին:
Яндекс.Такси-ի գլխավոր տնօրեն Տիգրան Խուդավերդյանի խոսքով, ծառայությունների միավորումից հետո երկու ընկերությունների բջջային հավելվածները զուգահեռաբար շարունակելու են հասանելի մնալ օգտատերերի համար: Հաղորդվում է նաև, որ վարորդները կանցնեն միասնական տեխնոլոգիական հարթակի, որը թույլ կտա մեծացնել պատվերների իրականացման համար հասանելի մեքենաների թիվը, կրճատել պատվերի ընդունման ժամանակը և բարձրացնել ծառայության հասանելիությունը:
Uber ընկերությունը հաղորդում է, որ տաքսի ծառայությունների սակագինը առաջիկայում չի բարձրանալու: Նշենք նաև, որ համատեղ ընկերությունը նախատեսում է ամսական մոտ 35 մլն պատվեր իրականացնել:
Яндекс և Uber ընկերությունների տնօրենների խորհուրդները հավանության են արժանացրել նոր գործընկերությունը: Կարգավորող մարմինների համաձայնությունը ստանալուց հետո, գործարքը նախատեսվում է ավարտին հասցվել այս տարվա չորրորդ եռամսյակում:

Тигран Худавердян возглавит новую совместную компанию американского Uber и российского Яндекс.Такси. (видео)
C3F97FBF-DCFD-4454-9B12-6C18DDDAB10C_w1023_r1_s
Голос Америки Генеральный директор Яндекс.Такси Тигран Худавердян возглавит новую совместную российско-американскую компанию, которая предусматривает расширение деятельности в России и некоторых странах СНГ, в том числе, в Армении. Недавно стало известно, что американская компания Uber и российская Яндекс.Такси сформировали новую  компанию, в рамках которой две компании собираются объединить службы онлайн-заказов такси в России и некоторых странах СНГ – в Армении, Грузии, Азербайджане, Беларуси и Казахстане. Отметим, что онлайн-служба Uber, основанная в Сан-Франциско и осуществившая революцию в области услуг такси дает возможность частным лицам оказывать услуги такси отдельным индивидуумам, а также группам людей, по принципу совместного пользования автомобилем. Американский Uber собирается внедрить в создаваемую компанию 225 миллионов долларов, а Яндекс.Такси – 100 миллионов. Согласно распространенному пресс-сообщению об этой сделке, 59,3% акций новой компании, оцениваемой в 4 миллиарда долларов, принадлежит российскому Яндексу, 36,6% - Uber-у, а 4,1% - сотрудникам. По словам генерального директора Яндекс.Такси Тиграна Худавердяна, после объединения услуги мобильные приложения двух компаний параллельно продолжат оставаться доступными для пользователей. Также сообщается, что водители перейдут к единой технологической площадке, что позволит увеличить количество автомобилей, доступных для заказов, сократить время приема заказа и повысить доступность услуги. Компания Uber передает, что тариф на услуги такси в ближайшее время не повысится. Также отметим, что совместная компания предусматривает осуществление около 35 млн заказов в месяц. Рекомендации директоров компаний Яндекс и Uber одобрили новое сотрудничество. После получения согласия регулирующих органов, предусматривается завершить сделку в четвертом квартале этого года.